Мицкоски: Ајде во понеделник да го распуштиме Собранието

На денешната прес конференција, претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски побара уште во понеделник да се распушти Собранието зашто има доволно време да...

Протест во Атина против посетата на Меркел (ВИДЕО)

Кусо време по 19 часот во центарот на Атина имаше обид за протест против посетата на Ангела Меркел. Иако...

…И тогаш на „жолтите елеци“ им дојде на помош – боксер (ВИДЕО)

Во протестите против високите трошоци за живот во Франција се вклучуваат припадници на најразлични слоеви од општеството, а како изгледа кога „жолтите...

Никој не сака 49 мигранти заглавени на море, Папата ги искара европските лидери

Папата Франциско денеска ги повика европските лидери да ја прекинат контроверзата околу судбината на 49-те мигранти „заглавени“ на два хуманитарни спасувачки бродови...

„Жолтите елеци“ по 8 пат на улиците на Париз (ВИДЕО)

И денес демонстрантите од движењето „жолтите елеци“ во помал број излегоа на улиците во Париз. Под притисок на протестите кои...

Бучковски: Кандидатот на СДСМ ќе победи во првиот круг на претседателските избори (ВИДЕО)

Поранешниот премиер Владо Бучковски прогнозира дека на претседателските избори во мај, СДСМ ќе победи во првиот круг откако ќе освои 100.000 гласа повеќе од ВМРО-ДПМНЕ.

Кинеска сонда слета на „темната“ страна од Месечината

За прв пат во историјата вселенска сонда слета на „темната“ страна на Месечината, а кинески но и светски медиуми оценија дека ова претставува револуционерен...

Падна мост со славеници на минута пред полноќ во Москва (ВИДЕО)

Инцидентот се случи  во зенитот на новогодишната прослава во популарниот Парк Горки во  главниот град кога терадиционално се пее руската национална химна.

„Градоначалникот на годината“ исвиркан на Нова година на плоштадот Македонија (ВИДЕО)

Градоначалникот на Скопје Петре Шилегов кого што провладините медиуми на последниот ден од 2018 го прогласија за градоначалник на годината на преминот од старата...

Учесничка во анкета на ТВ 21 со желба: Да се врати златен Груевски!

Одговорот на постара госпоѓа во анкетата на ТВ 21 за амнестирањето на обвинетите за настаните од 27 април е вистински хит на...

Последни вести

Лидерот на ММДЧП во конфликт со шефицата на канадската дипломатија за Македонија

Лидерот на Македонското меѓународно движење за човекови права Бил Николов влезе во директна конфронтација со една од најмоќните луѓе во Канада, министерката за надворешни...

Како Мицкоски ги убедил партнерите за предвремени избори ?

Лидерот на опозицијата Христијан Мицкоски добил поддршка од партиите кои се дел од коалицијата предводена од ВМРО-ДПМНЕ за предвремени избори. Дел од партиските лидери биле...

Фала Димитров: Македонката што ги победи Грците во САД остана без националност

Ана Дукоска, Македонката што го победи моќното грчко лоби во Конгресот на САД остана без правото да биде Македонка по националност. Користејќи го хаштагот #ПрашувамЗаСебе...

Адвокат Митровски: Каде гореше за ваква шверцерска објава на законот за јазици

Адвокатот Јанаки Митровски смета дека власта не е сигурна дека ќе победи на изборите и затоа на шверцерски начин е донесен Законот за јазици. Според...