Кога турски аскер пее „Македонско девојче“… (ВИДЕО)

Една од најпознатите песни на Јонче Христовски, „Македонско девојче“, од снимањето во 1964 година до денес е изведена од интерпретатори од најразлични страни на...

Авион се заби во зграда во Малта

Приватен авион, наводно во сопственост на Лорд Ешкрофт, поранешен заменик-претседател на bбитанската Конзервативна партија, се забил во зградата на меѓународниот аеродром во Малта. Силен ветер го...

Го гаѓаше Буш со чевел, сега ќе биде пратеник (ВИДЕО)

Ирачкиот новинар кој пред десет години се најде на насловните страници низ светот откако со чевел го гаѓаше тогашниот американски претседател Џорџ В. Буш,...

Новинар се самозапали во Тунис – избија немири (ВИДЕО)

Во главниот град на Тунис избија немири по погребот на новинар кој се самозапали во знак на протест поради лошата економска ситуација и невработеноста.

Џес Бејли се појавил на избирачко место

На социјалните мрежи се врти снимка од посетата на американскиот амбасадорна едно избирачко место во Скопје. Тој се појави на едно од избирачките места во...

Тениски насилник на годината: Беноа Пер (видео)

Францускиот тенисер имаше шоу какво што ретко се гледа на терените и особено на големите турнири како што е оној тековниот во Хале. Беноа...

Ракометарите инспирација и за „металците“ да слават во Загреб (ВИДЕО)

Синоќешната величествена победа на машката ракометна репрезентација на Македонија над Словенија на стартот од Европското првенство во Хрватска ги инспирира и кошаркарите на МЗТ...

Солзавец на денешниот протест против митингот на СИРИЗА во Солун (ВИДЕО)

Судир меѓу демонстрантите и полицијата имаше попладнето надвор од Меѓународниот саем во Солун, каде што се одржа митингот на СИРИЗА на кои претставници на...

Трагикомедија: Министерот Адеми, градоначалникот Коцевски и „двојазичноста“ (ВИДЕО)

Прес-конференцијата на министерот за образование и наука Арбр Адеми на дело покажа како (ќе) функционира Законот за употреба на јазиците.

Петир во ЕП: Македонија заложник на неразумната политика на ЕУ (ВИДЕО)

Европратеничката од Хрватска, Маријана Петир, во расправата во Европски парламент за Извештајот на Европска комисија за Македонија за 2018 година уште еднаш критички се...

Последни вести

И Владата е за принципите на ВМРО-ДПМНЕ, апелира да продолжат преговорите за СЈО

Министерката за правда Рената Дескоска ги прифати принципите укажани од ВМРО-ДПМНЕ и повика да продолжат разговорите на работните групи за предлог текст на новиот...

Мртва трка меѓу Сиљановска и Пендаровски, Река над 10 %

Ако денеска се одржат претседателски избори, 25 % од македонските граѓани би гласале за Стево Пендаровски, 22,4 % за Гордана Силјановска а 10,9...

Вучиќ: Избори во јуни или пролет 2020

Претседателот на Србија рече дека се уште нема конечна одлука за вонредни парламентарни избори кои ги бара опозицијата, но навести дека тие можат да...

Трамп го „подари“ Голан на Израел

Американскиот претседател Доналд Трамп потпиша декрет со кој се признава израелскиот суверенитет над Голанската висорамнина. Овој документ претставува отстапување...