Хеликоптер падна во река во Њујорк петмина загинати (ВИДЕО)

Пет лица загинаа, откако хеликоптери се урнаа во Ист Ривер во Њујорк, а портпаролот на њујоршката полиција потврди дека само пилотот успеал да се...

Цензурирана емисијата „Код“ на Снежана Лупевска (ВИДЕО)

Новинарката Снежана денеска објави дека еден дел од нејзината емисија „Код“ која се емитува на Телма била цензурирана. Во обраќањето до јавноста таа вели дека...

Бараат оставка од Бутарис кој предложи промена на името на аеродромот „Македонија“ (ВИДЕО)

  Граѓани на Солун денеска протестираа пред Градското собрание поради неодамнешната изјава на  градоначалникот, Јанис Бутарис, кој побара промена на името „Македонија“. Демонстрантите со грчки знамиња...

Со улични камери ќе идентификуваат мигранти (ВИДЕО)

Италијански град протера околу 200 имигранти и ги блокира плановите за изградба на џамија, во пресрет на парламентарните избори што се одржаа минатата недела. Сесто...

ДУИ и СДСМ да го усвојат Законот за јазици или Заев ќе ја изгуби...

„Ако Заев влезе во теренот на ВМРО-ДПМНЕ и почне да ги прифаќа барањата се да се врати Законот за јазици, да се дебатира во...

Пораките на Милчин кои медиумите „заборавија“ да ги третираат (ВИДЕО)

Иако на социјалните мрежи гостувањето на Владимир Милчин во емисијата „Само вистина“ предизвика„бура“ од коментари и пораките на некогашниот прв човек на Отворено општество,...

Рускиот патријарх му одржал лекција по историја на бугарскиот претседател (ВИДЕО)

Руската православна црква сподели видео запис на социјалните мрежи од  средбата на рускиот патријарх Кирил со бугарскиот претседател Румен Радев од пред три дена....

Македонски марш низ Франкфурт со „Македонско девојче“ (ВИДЕО)

„Македонско девојче“ од грлата на Македонците од Германија го украси нивниот вчерашен марш низ улиците на Франкфурт како дел од македонските протести во 15....

Топлес протест против Берлускони (ВИДЕО)

Поранешниот италијански премиер денес беше „нападнат“ од претставничка на групата FEMEN, која гола до половина скокна пред него во момент кога Силвио Берлускони гласаше...

Протест: Никој нема право да ни го смени името (ВИДЕО)

„Никој, ни Владата, ни Собранието, ни Претседателот немаат уставни овластувања за промена на името на државата. Посебно не под ултиматум однадвор. Кој ве овласти...

Последни вести

Инцидент со владиката Пимен за Водици во Швајцарија (ВИДЕО)

Две групи верници на Македонската православна црква денеска вербално го нападнале Владиката на Европската епархија Пимен за време на прославата во Швајцарија. Најпрвин Пимен бил...

Повредената новинарка до МПЦ и НИКОБ: “Не сакавме да го украдеме крстот”

Новинарката на Канал 5 Мирјана Мирчевска Јовановиќ која денеска беше повредена по насилната интервенција на обезбедувањето за време на фрлањето на крстот на...

Од Венецијанска комисија ќе се бара мислење за двојазичните униформи и банкноти

Употребата на двојазичноста на униформите на војската и на банкнотите, се двата члена од Законот за употреба на јазиците кои ќе бидат...

Апел: Не ги објавувајте ликовите на синот и сопругата на чуварот во Шутка!!!

Во медиумите и на социјалните мрежи денеска се користи семејна фотографија на затворскиот чувар Жарко Милошевиќ кој од страна на затвореници е именуван како...