Беса ќе бара правда по окупираното седиште во Скопје

Откако на легитимниот претседател Биљал Касами не му било дозволено да влезе во седиштето во Скопје, партијата денеска имаше своја реакција. https://youtu.be/o5lnWM0ieQU Движењето на Биљал Касами...

Заев: Црвените линии само го кочат изнаоѓањето решение (ВИДЕО)

„Убеден сум дека постои решение за името и ред е, секако, тоа решение за граѓаните на Грција да го соопшти премиерот Алексис Ципрас, а...

„Грци бегајте, не ве сакаме“ – може ли песна да го урне договорот за...

Една од песните испеани за време на прослава на Македонците во Воден, Грција, ден пред Нова година повторно ги крена тензиите во грчката јавност...

Маестро Трпчевски со „Македонисимо“ на Панде Шахов во престижниот „Вигмор Хол“ (ВИДЕО)

На 21 јануари оваа година македонскиот пијанист од светска класа Симон Трпчевски ќе настапи во престижниот „Вигмор Хол“ во Лондон. Заедно со Александар Краповски на...

Градоначалникот на Центар не ја прекрши традицијата пред Бадник (ВИДЕО)

Саша Богдановиќ, градоначалникот на општина Центар, на Фејсбук им посака на сите православни верници здравје, успех и благосостојба. Тој вчера, во пресрет на Бадник ги...

Режисерот Дел Монако со фластер на устата како протест за Дурловски (ВИДЕО)

Италијанскиот оперски режисер Џанкарло дел Монако се придружи на стотиците повици за правда и ослободување на македонскиот оперски пејач Игор Дурловски со видеопорака што...

Новогодишно ласерски шоу за Гинис во Дубаи (ВИДЕО)

  Градот Дубаи на Обединетите Арапски Емирати го урна Гинисовиот светски рекорд за најголем ласерско-светлосeн шоу на површината на една зграда на дочекот на 2018. Десетици...

Незаборавно: Моментот кој ја направи Македонија светска спортска велесила (ВИДЕО)

Келн, 4 јуни. Финале на ракометната Лига на шампионите и седум секунди до крајот на мечот Вардар - Пари Сен Жермен. При нерешено 23-23,...

Лигњи, октопод и вино „Кир Јани“ на вечерата на Бутарис и Заев во Солун...

„Имавме многу пријатна вечера со г-дин Заев, кој е овде приватно, бидејќи ние сме поврзани со лична врска“, рече градоначалникот Јанис Бутарис, по синоќешната...

Авион се заби во зграда во Малта

Приватен авион, наводно во сопственост на Лорд Ешкрофт, поранешен заменик-претседател на bбитанската Конзервативна партија, се забил во зградата на меѓународниот аеродром во Малта. Силен ветер го...

Последни вести

Напад со „бомба“ во Скопје

Д.С.(44) од Скопје вчера пријавил дека непознато лице фрлило експлозивна направа кон неговата куќа, по што избегало, пренесува „Опсервер“.

Ветер, снег и забрана за движење на тешки возила

Облачно со повремени врнежи од снег, претежно со слаб интензитет предвидуваѝат метеоролозите. Ќе дува засилен ветер, а на повеќе места и...

Кумановска група: „Ќе ги следиме Груевски, Мијалков и Али Ахмети до крајот на светот“!

Кумановската група преку нивните роднини испратија реакција до Весникот Лајм. Во оваа реакција уште еднаш е наведена хронологијата на настаните во Куманово, а се објаснува и вчерашниот...

МНР со упатство за странски новинари: „Македонец“,„македонски“, не „северномакедонец“ и „северномакедонски”

Министерство за надворешни работи на официјалната веб-страница објави упатство за странски новинари во кое низ конкретни примери посочува како да се користи...