Мухиќ не гласаше за ратификација на договорот со Бугарија (ВИДЕО)

„Вообичаено е договорите за доброседство и пријателство да бидат правени врз принципи на реципроцитет и симетричност. Мора да кажеме дека овој договор не е...

Протест пред македонската амбасада во Вашингтон

Вчера во Вапингтон почна движењето “Ние сме Македонија” организирано од повеќе Македонски организации од дијаспората. Македонски граѓани од Вашингтон, Мериленд, Вирџинија и Њу Џерси, одржаа...

Ракометарите инспирација и за „металците“ да слават во Загреб (ВИДЕО)

Синоќешната величествена победа на машката ракометна репрезентација на Македонија над Словенија на стартот од Европското првенство во Хрватска ги инспирира и кошаркарите на МЗТ...

Хрватите за „Фаланга“: „Како су луди, па каос тотални у ‘Арени’!“ (ВИДЕО)

Хрватските љубители на ракометот што присуствуваа на вечерашниот дуел меѓу Македонија и Словенија се одушевени од начинот на бодрење, а потоа и на славењето...

Како ракометните воини на „Ел Команданте“ ги скротија „змајчеки“ (ВИДЕО)

Најдобрите македонски ракометари долго чекаа и на крајот дочекаа за да им се одмаздат на Словенците за поразите во двата последни меча (30:28 во...

Дескоски: Ни се случува жестока пропагандна „обработка“ од Грција (ВИДЕО)

„Она што нам ни се случува во изминативе три четири недели, а можеби и месец дена, е една жестока пропагандна обработка од страна на...

Како Шилегов негираше во Собрание дека ќе има двојазичност (ВИДЕО)

Петре Шилегов, сегашен градоначалник на Скопје, пред да стане тоа, во својство на пратеник на Социјалдемократски сојуз на Македонија, од говорницата во Собрание негираше...

Во Кина урната христијанска капела (ВИДЕО)

Властите на северот од Кина во градот Линфен, урнаа христијанска капела и таа „акција“ е резултат на долготрајните тензии помеѓу верските групи и официјално...

Антологија: Како Битов ги толчеше грчките позиции (ВИДЕО)

Видео објавено од Обединета македонска дијаспора на нејзиниот профил на „Јутјуб“ открива како еден од најбогатите Македонци во светот Џон Битов Сениор ги уништува...

Филмска сцена што најдобро ја опишува Македонија денеска

Антологиската сцена во филмот „Денови на искушение“, во која Петре Прличко зборува за македонската револуција, најдобро ја опишува состојбата во Македонија денеска. Филмот е снимен...

Последни вести

Хани: Пендаровски доби „зелена карта“ за претседателски кандидат во Мала Речица

Тахир Хани, заменик генерален секретар на Владата од редовите на ДУИ вечерва изјави дека Стево Пендаровски легитимитетот и зелена карта за кандидат...

СДСМ: Лупевска не ја кажа вистината за дуелот Пендаровски-Силјановска

Социјалдемократскиот сојуз вечерва побара извинување од ТВ Телма и од новинарката Снежана Лупевска околу конфузијата во јавноста дали вечерва требало да има...

Јоци: Т’нко Стево. Толку ти беше, изгледа. Трет пат нема

Според новинарката Јорданка Ивановска-Јоци, СДСМ се моли да нема цензус во вториот круг од претседателските избори, констатирајќи дека нејзиниот кандидат Стево Пендаровски...

Непотизам при вработувањето на сестрите на министрите Бектеши и Адеми

Сестра на министерот Крешник Бектеши конкурилала на оглас на МЕПСО заедно со 800 лица за 23 работни места,  а за местото самостоен кандидат за кое...