Таму каде што трепките замрзнуваат на минус 50 (ВИДЕО)

„Добредојдовте во најстуденото село на Земјата, каде што просечната температура во јануари е минус 50 степени Целзиусов, а трепките се замрзнуваат неколку секунди по...

„Златна зора“ упадна во општинска зграда во Солун со антимакедонски пароли (ВИДЕО)

Вечерва во општинската зграда во Солун, упаднале членови на ултранационалистичката „Златна зора“. „Златна зора“ чии активисти се познати по своето насилно однесување извикувале  навреди против...

Лапсус: Бугарскиот амбасадор му се заблагодари на Осман Бујари (ВИДЕО)

На почетокот на обраќањето пред Комисијата за европски прашања, Иван Великов Петков, амбасадор на Република Бугарија во Македонија, денеска го згреши името на вицепремиерот за...

Мухиќ не гласаше за ратификација на договорот со Бугарија (ВИДЕО)

„Вообичаено е договорите за доброседство и пријателство да бидат правени врз принципи на реципроцитет и симетричност. Мора да кажеме дека овој договор не е...

Протест пред македонската амбасада во Вашингтон

Вчера во Вапингтон почна движењето “Ние сме Македонија” организирано од повеќе Македонски организации од дијаспората. Македонски граѓани од Вашингтон, Мериленд, Вирџинија и Њу Џерси, одржаа...

Ракометарите инспирација и за „металците“ да слават во Загреб (ВИДЕО)

Синоќешната величествена победа на машката ракометна репрезентација на Македонија над Словенија на стартот од Европското првенство во Хрватска ги инспирира и кошаркарите на МЗТ...

Хрватите за „Фаланга“: „Како су луди, па каос тотални у ‘Арени’!“ (ВИДЕО)

Хрватските љубители на ракометот што присуствуваа на вечерашниот дуел меѓу Македонија и Словенија се одушевени од начинот на бодрење, а потоа и на славењето...

Како ракометните воини на „Ел Команданте“ ги скротија „змајчеки“ (ВИДЕО)

Најдобрите македонски ракометари долго чекаа и на крајот дочекаа за да им се одмаздат на Словенците за поразите во двата последни меча (30:28 во...

Дескоски: Ни се случува жестока пропагандна „обработка“ од Грција (ВИДЕО)

„Она што нам ни се случува во изминативе три четири недели, а можеби и месец дена, е една жестока пропагандна обработка од страна на...

Како Шилегов негираше во Собрание дека ќе има двојазичност (ВИДЕО)

Петре Шилегов, сегашен градоначалник на Скопје, пред да стане тоа, во својство на пратеник на Социјалдемократски сојуз на Македонија, од говорницата во Собрание негираше...

Последни вести

Криминалците “се крстат” во врзаните потписи на Чулев и заменичката во МВР

Директорот на Бирото за јавна безбедност Сашо Тасевски преку телеграма до сите единици во МВР наредил да се почитуваат само наредбите со врзани потписи...

Суспендиран командирот на ПС Гази Баба кој сексуално возмемируваше полицајка

Командирот на ПС Гази Баба кој принудувал полицајка на која ѝ бил надреден на „пижама парти“ е суспендиран. С.В....

МКД: Лични документи со „северна“ од септември

Нови лични документи за македонските граѓани со името Република Северна Македонија ќе почнат да се издаваат од септември...

Лани во земјава биле увезени 2.215 тони отпад

Во текот на 2019 година вкупната количина на увезен отпад во земјата бил 2.215 тони и не станувало збор опасен...