„Фејсбук“ почна со тестирање на темниот режим на својата апликација

Фејсбук започна да тестира „Dark mode“ како дел од својата апликација на голем број корисници. Џејн Манчун Вонг потврди...

InOne.mk & Уни Банка: Со голем попуст и најбрзо до онлајн продавница

Со заеднички проект на InOne.mk и Уни Банка домашните фирми добија можност побрзо и со пониски трошоци да отвораат своја онлајн продавница Проектот InOne.mk и Уни...

Актерот Владо Јовановски ѝ фрли ракавица на историската комисија со Бугарија

Актерот Владо Јовановски се шегува со бугарските националисти кои пред неколку дена се обидоа да го претворат во традиционален Бугарин. Јовановски објавува фотографија од периодот...

Хаосот во образованието допрва започнува

Многу нејаснотии во јавноста по објавената платформа за онлајн настава од страна на владата. Реагираат и наставници, родители и ученици но и информатичари. Прашањата се поврзани...

Знаете ли што ви прават децата на интернет? (ИСТРАЖУВАЊЕ)

Здружението на граѓани Интернет Хотлајн Провајдер Македонија со помош на Советот на Европа се обидува да утврди како нашите деца го поминуваат времето на...

„СтопКорона“ е високоризична апликација – Пишува Горан Момироски

Денеска изутрина тргнав да ја инсталирам апликацијата СтопКорона преку која наводно можам да се информирам дали околу мене во продавници, автобус, банки има луѓе...

Новинарот на „Ла Верита“ цел на хакерски напад (ФОТО)

Новинарот на италијанскиот весник „Ла Верита“, кој објавува „бомби“ за случајот „Рекет“, ноќеска бил цел на хакерски напад. Новинарот со слoвенечко потекло Ларис Гајзер преку...

Дали сте и вие загрозени – пробиени 50 милиони профили на Фејсбук

Сопственикот на Фејсбук Марк Закерберг вечерва објави дека заради пробивање на заштитните протоколи на компанијата се загрозени податоците на дури 50 милиони корисници...

Македонија меѓу десетте европски земји со најбавен интернет

Македонија се наоѓа меѓу десетте држави во Европа со најслаб интернет, покажува деталниот преглед на cable.co.uk, направен врз основа на анализата на 163 милиони...

Кој и зошто ги цензурира Апасиев и други „опасни“ критичари?

Власта цензурира критички настроени текстови против неа откриваат експерти за социјални мрежи и дигитални технологии. Последен пример каде што е очигледно...

Последни вести

Костадинов го нападна ВМРО-ДПМНЕ за веста за вилата од над 1 милион евра

Пратеникот и портпарол на СДСМ Костадин Костадинов тврди дека и пречи на опозицијата и затоа таа го напаѓа. "Кога силно им сметаш на ДПМНЕ, не...

Харадинај до Вучиќ: Ако Србија го признае Косово, нема да има референдум за обединување...

Лидерот на Алијансата за иднината на Косово, Рамуш Харадинај, му реплицира на српскиот претседател Александар Вучиќ, кој го нарече „опасен човек“ по...

Коки Поки, вила од 1,1 милион евра, Костадинов и Асани: Митовски за нова ...

Во текст со наслов "Кој е Коки Поки, и како изгледа новата pekeтapcka шема во СДСМ", новинарот Александар Митовски пишува и поставува прашања за луксузна...

Бајден го номинираше првиот отворен трансџендер федерален функционер во историјата на САД

Рејчел Левин, секретар за здравство на федералната држава Пенсилванија, е номинирана од избраниот претседател на САД Џо Бајден за помошник секретар за здравство...