#ЧеНиСеФататЗаЗнамето – Пишува Роберт Димитриевски

Баш ме интересира како мислат политичкиве мртовци од денеска да ја спроведуваат забраната за јавна употреба на првото знаме на независна Македонија...

Павле се јави и пропадна подлабоко (Во владината фотеља) – пишува Горан Момироски

Никогаш не е лесно да се конфронтирате јавно со луѓе кои што ги познавате со години особено ако имате за нив став дека во...

Владата и комисијата ја кријат договорената “историска вистина” со Бугарија – пишува Митко Панов

За политичката методологија и догматизирањето на „историската вистина“ - или како македонскиот дел од комисијата за историски прашања западна во ќорсокак со Гоце Делчев! „Доколку...

Писмо до инспекторот за компјутерски криминал во МВР – Пишува Горан Момироски

Почитуван инспекторе, Ви го пишувам ова писмо со надеж дека сте добри и дека го спроверувате владеењето на правото согласно уставот и законите. Писмово следува откако...

Знае ли “генсекот” на СДСМ колку се 35 илјади евра – пишува Горан Момироски

Насловна фотографија: Училиште во С. Луке, Крива Паланка Фото: Локални жители Откако деновиве ја прочитав идејата на колеги за ограничување на правото на објавување колумни на...

(ВТОР ДЕЛ) Полицајци, лекари и правосудни лица 30 месеци спасуваат насилници блиски на власта...

Речиси 30 месеци трае неправдата која ја трпи свештено лице нападнато и тешко повредено во квечерината на голем христијански празник во јануари 2017...

Полицајци, лекари и правосудни лица 30 месеци спасуваат насилници блиски на власта – Пишува...

Приказната е вистинска, луѓето се познати за дел од јавноста, професионалците во МВР, здравството и правосудството исто така. Ја нема само правдата која во нормална...

Не простувај им, Гоце, знаат што прават – Пишува Роберт Димитриевски

Што ли би рекол Гоце Делчев кога би можел да ја види Македонија денес, 116 години по кревањето на Илинденско востание? За...

Градскиот шут – Пишува Роберт Димитриевски

Секој град си има градски татко, само „столицата“ ја имаше таа (не)среќа да добие градски - шут. И тоа не каков било....

Македонски народни лаги – пишува Драган Милосављевиќ

Отсекогаш било така, едни лажат а други им веруваат. Трети сомничаво вртат со главите како со детски газиња врз песокот на плажите и чекаат...

Последни вести

Владата дава 780 илјади евра на човек-фирма за да средува државно цвеќе

Контраверзниот договорот со владата го добила фирмата „Триста груп“ и е со времетраење од три години, пишува неделникот Фокус. Според медиумот на тендерот се пријавила...

Фросина Ременска потврди дека новата министерка за финансии има кривична пријава од МВР

Заменик спикерот на македонскиот парламент Фросина Ременски ги потврди информациите на порталот Лидер кој вчера објави дека идната министерка за финансии предложена од СДСМ...

Пиварница од Косово направила етикета што асоцира на Голема Албанија

Етикета што асоцира на „Голема Албанија“ осамна на пиво што го промовира пиварницата од косовскиот град Пеќ, пишува српскиот весник „Србија данас“.

Објавен исказот на Орце Камчев: Многумина нема да заспијат ноќва

Исказот на Орце Камчев во oбвинитeлcтвoто што вечерва го објавува порталот „Инфомакс“ ја oткpива целата виcтинa за случајот „Peкeт“. Во исказот Камчев посочува многу имиња...