Жива е Македонија – Пишува Роберт Димитриевски

Покомично од тоа кога арамијата вреска „држете го крадецот!“ или кога проститутката зборува за чесност може да биде само кога (поранешни, а...

Член на МАНУ за уцените од Софија: За трагедија не треба многу

Политиките на негирање на другиот се претвораат во политики на негирање на самите себе. Парадоксално е, ама вистина е. Па и ова со бугарската...

Мицкоски на live chat: Владата мува не ја лази за Ковид19, за вилата на...

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски имаше сесија во живо на „Фејсбук“, на која одговораше на сите прашања на граѓаните. "Можете да ме прашате за она...

Апсурдите на политичкото читање на историјата: Дали Бугарија идната година на 24 мај ќе...

На 1 октомври 2020 г., бугарскиот парламент со големо мнозинство го усвои во првото читање предлог-законскиот проект за „промена на кодексот на трудот“, со...

Добиваме ли киднапирано „онлајн“ Собрание – Пишува Горан Момироски

Последната седница на Законодавно-правната комисија во Собранието уште еднаш покажува дека едно од сценаријата за пасивизирање на Собранието е работа на пратениците од дома. Седницата...

Претседателот на „неговата земја“ и „нашата Црква“ – Пишува Роберт Димитриевски

„Претседател на мојата земја“, „моите сограѓани коишто се идентификуваат како православни христијани“, „нашиот благочестив народ“, „нашата Црква“, „нашите граѓани од православна христијанска...

Меморандумот на Бугарија како патоказ за самодеструкција на македонската нација – Проф. д-р Митко...

Меморандумот на Бугарија за односите со Република Македонија во контекст на проширувањето на ЕУ, доставен до земјите членки на ЕУ во форма на појаснување...

Моето его, мои правила, игра на земање и губење – пишува Д-р Пехчевска

Сите текстови на Д-р Пехчевска и многу повеќе за личниот развој ќе најдете на www.mimipehcevska.mk Го спомнуваме егото многу често, во различен контекст, со различна...

Академик Ќулавкова: Бугарската реторика на уцена не остава простор за дијалог

Пишува академик Катица ЌУЛАВКОВА Со Меморандумот, Бугарија се поставува како „засегната“ земја-членка на ЕУ, апелира до сите членки да ја поддржат во нејзините барања...

Панамска “оф шор” фирма ќе прави 200 милиони евра профит во Тетово

Компанијата која со новиот Детален урбанистички план во Тетово одобрен од ДУИ и СДСМ доби дозвола да гради станбена населба во овој град е...

Последни вести

Николовски: Новинарите се под притисок, никој не останал на власт со сила...

Во дебатата за законот за поткажувачи (свирачи) пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ Александар Николовски информираше дека тројца новинари се под судски прогон и притисок од власта...

Македонски зам. министер: Бугарија преферира ФИРОМ наместо новото име

Заменик министер за локална самоуправа во македонската влада тврди дека во меѓудржавни документи Бугарија преферира да ја користи кратенката ФИРОМ наместо новото име. Зоран Димитровски...

ВМРО-ДПМНЕ преговара со повеќе “критичари”, дали е меѓу нив “Мк Мериот” на Мијалков?

Емисијата "Заспиј ако можеш" на Телевизија Алфа вечерва најави разговор со генералниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ Ѓорѓи Сајкоски кој на функцијата дојде пред еден месец...

Твит на денот: Скопје вечерва ми е како Париз. Не можам да го видам

Аерозагадувањето на главниот град на Македонија ѝ послужи на „Каурката“ како инспирација за твитот на денот. https://twitter.com/Kaurkata903/status/1320469846883291137