Македонскиот народ за Нобелова награда – Пишува Роберт Димитриевски

Нашла кого да предложи Уидад Бушамауи за Нобелова награда за мир. Се потегнала добитничката на ова признание во 2015 година дури од Африка до...

Апасиев удира в чело: Ќе ги фрлиме на гнојарникот на историјата

По подолго време нова жестока колумна на професорот и член на раководството на партијата Левица, Димитар Апасиев. Во колумната објавена на Антропол.мк Апасиев им се...

Одбојкари, кренете глава гордо, високо – Пишува Роберт Димитриевски

Штета. Тоа е единствениот збор со негативна конотација при сумирањето на впечатоците од настапот на одбојкарската репрезентација на Македонија на 31. Европско...

Министерка Мила, доста со фејк прашања, чекаме суштински одговори – пишува Драган Милосављевиќ

Го изгледав, со напор на волјата, она бесмислено двеиполминутно видео на владиниот Пи Ар во кое ја прашуваат министерката Мила Царовска кој и е...

“Кластерот СДСМ” откри “вируси” во службите за безбедност и финансии – Горан Момироски

Присуството на коронавирусот кај потпретседателот на СДСМ Мухамед Зекири на површина извади нелогични и можеби незаконски контакти меѓу кумашинот на Зоран Заев и важни...

Моето его, мои правила, игра на земање и губење – пишува Д-р Пехчевска

Сите текстови на Д-р Пехчевска и многу повеќе за личниот развој ќе најдете на www.mimipehcevska.mk Го спомнуваме егото многу често, во различен контекст, со различна...

Силјановска – Давкова: Република Македонија меѓу фиромизацијата, македониџизацијата и демакедонизацијата (1)

Во неколкуте, од Нимиц предложени сложени имиња, клучниот збор „Македонија“ за надворешна употреба, фигурира како „Makedoniјa” на светските и други јазици,...

Грција призна што правела на Идомени со бегалците – пишува Горан Момироски

- Турските власти го прават тоа што го правевме ние на границата со Скопје за време на мигрантската криза, само ги насочувавме мигрантите да...

„Шупотењето“ на Ципрас за Нова Македонија – пишува Горан Момироски

Најголемиот дел од македонските медиуми денеска почна да прославува по изјавата на грчкиот премиер Ципрас кој од Солун даде изјава која што македонските новинари...

Под “соживотот” се крие страшна омраза – пишува Горан Момироски (ФОТО)

Вчерашниот протест на "Комитите" кои побараа правда за убиениот Никола Саздовски откри досега невидено ниво омраза меѓу Македонците и Албанците. Страшната негативна енергија експлодираше за...

Последни вести

Николовски: Новинарите се под притисок, никој не останал на власт со сила...

Во дебатата за законот за поткажувачи (свирачи) пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ Александар Николовски информираше дека тројца новинари се под судски прогон и притисок од власта...

Македонски зам. министер: Бугарија преферира ФИРОМ наместо новото име

Заменик министер за локална самоуправа во македонската влада тврди дека во меѓудржавни документи Бугарија преферира да ја користи кратенката ФИРОМ наместо новото име. Зоран Димитровски...

ВМРО-ДПМНЕ преговара со повеќе “критичари”, дали е меѓу нив “Мк Мериот” на Мијалков?

Емисијата "Заспиј ако можеш" на Телевизија Алфа вечерва најави разговор со генералниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ Ѓорѓи Сајкоски кој на функцијата дојде пред еден месец...

Твит на денот: Скопје вечерва ми е како Париз. Не можам да го видам

Аерозагадувањето на главниот град на Македонија ѝ послужи на „Каурката“ како инспирација за твитот на денот. https://twitter.com/Kaurkata903/status/1320469846883291137