Кој пат да го фатиме, на Меркел или на Меј – пишува Горан...

Изјавите на двете најмоќни жени во Европа дадени во Скопје и Сочи ја прикажаа "раскошната" поделба со која се соочува стариот континент во клучните...

МАНУ или АНУГМ, денови на искушение за името – Пишува Горан Момироски

Во заднината на спорот за името деновиве се случува најсериозната дипломатска офанзива во последниве десетина години, со цел да се најде решение преку потпишување...

Аман од протести, акал и решенија ни фалат – Пишува Горан Момироски

Слушам деновиве најави на високи претставници на ВМРО - ДПМНЕ за протести против владата на Зоран Заев. Не се знае точниот датум, се бира...

Гробот на дедото на министерот Димитров – пишува Горан Момироски

Координираната кампања што во Македонија и Грција против министерот Димитров се случува во последниве дваесетина дена дофрлаат масло на огнот односно ги засилуваат шпекулациите...

За кого се бореа партизаните? – Пишува Роберт Димитриевски

Светот вчера го одбележа Денот на победата над фашизмот. По традиција, главната „дешавка“ беше на „Црвениот плоштад“ во Москва, каде што Русија, која даде...

Роди ме мајко советник и фрли ме во Влада – Пишува Роберт Димитриевски

Многу бабици - килаво дете. Многу советници - килава Влада. Армијата вработени во Канцеларијата на претседателот на Владата, 47 на број до 17 април годинава,...

Против кого се бори Командант Хоџа за 585 евра – пишува Горан Момироски

Спиред канадскиот Центар за превенција од радикализација која води до насилство постојат 4 видови насилства против кои ќе треба да се бори Џезаир Шаќири...

Отстрелот на амбасадорот Наумовски – пишува Горан Момироски

Еден месец по отстрелот на 57 диви свињи во резерватот Јасен во македонската јавност повторно се случува отстрел. Овој пат на "политички дивеч", на...

Где си Тричко, стара п…о – пишува Горан Момироски

Посветено на сите поранешни и идни жртви на Бранко Тричковски Со мало задоцнување ми пренесоа дека некогаш "големиот" Бранко Тричковски потрошил дел од твоето...

Мико: Заев го купуваат со меѓународна функција

Пишува : Џејсон Мико Застојот во таканаречените преговори за името ни покажува дека не е се во ред во земјата Недојдија, тоа кралство на позитивно...

Последни вести

Партијата на Орбан суспендирана од ЕПП

Унгарската владејачка партија Фидес е суспендирана од Европската народна партија (ЕПП) поради, како се нарекува, антиевропската кампања. Суспензијата значи...

Андреј Ковачев жали што Силјановска има забелешки на Договорот со Бугарија

Бугарскиот европратеник Андреј Ковачев денеска во Брисел се сретнал со кандидатката за македонски претседател, Гордана Силјановска, но не бил среќен од размената...

Прва средба на наследничката на Меркел со македонски политичари

Кандидатката за претседател на опозицијата Гордана Силјановска и претседателот на ВМРО ДПМНЕ Христијан Мицкоски се првите македонски политичари кои остварија средба со наследничката на...

Корибко: Признавањето на „Северна Македонија“ од Русија дел од планот „Нов Балкан“

Ендрју Корибко, политички аналитичар, новинар и колумнист на повеќе портали, како и член на Совет на експерти на Институт за стратешки студии...