„Девојката со пајакот“ или „Оливер немој да нè ј…ш“ – Колумна на Горан Момироски

Секоја сличност на насловот на оваа колумна со легендарната изјава на легендарниот Кили, кој во емисија во живо рече „Ма немој да ме ј...еш“,...

Република Горда Македонија – Колумна на Роберт Димитриевски

За вреднување на актуелни настани и нивно евентуално квалификување како историски е потребна временска дистанца од најмалку десетина години, но за евалуација на тоа...

Силјановска-Давкова: КОЈ ја загрозува националната гордост?

Пишува: Проф Д-р. Гордана Силјановска-Давкова Познат конституционалист од Швајцарија ме прашува: зошто некои новинари, медиуми, претставници на невладини организации и јавни личности во Република Македонија,...

Хев а њу јеар еврибади, дискасити фор ајдентити и ондак то – Колумна на...

Зоран Заев вложува натчовечки напори за да му ги олесни на македонскиот народ страдањата низ кои минува во тековните разговори со Грција за разликите...

Некој не може ниедно, некој има имиња 5, колумна на Горан Момироски

За момент да ги оставиме на страна сите правни и политички аргументи кои што ги имаат Македонија и Грција во спорот за името. Да...

Проф. Далибор Јовановски: Како Грција ја присвои Античка Македонија

Од окупатор до национален мит – Античка Македонија во почетоците на современата грчка држава, на оваа тема во својата најнова колумна пишува еден од...

Фала фрау Меркел, немој да не браниш – Колумна на Горан Момироски

Двете консекутивни и очигледно добро координирани изјави кои ги дадоа за два дена грчкиот премиер Ципрас и министерот за надворешни работи Коѕиас го даваат...

За македонцките работи, ИСИС и Талибанците – Колумна на Роберт Димитриевски

Секоја паралела на Социјалдемократски сојуз на Македонија со Исламска држава или со Талибанците, каква што направија од најголемата опозициска партија како реакција на уривањето...

Кого, всушност, плукаат Најчевска, Тричковски, Фрчкоски… Kолумна на Горан Момироски

Дебатата по прогласот на групата од 200 интелектуалци станува сè поостра и пониска. Откако во петокот професорките Ванковска и Грчева, во име на околу...

И Македонија изумира, ама нема кој да даде оставка – колумна на Горан Момироски

“Државата изумира”, драматично изјави Младен Стрмота државниот секретар за демографија во хрватската влада и си поднесе оставка среде конференција за медиумите на којашто министерката...

Последни вести

Шверцувале 122 кг. хашиш во ранци во Грција

Тројца странски државјани, двајца по 29 и еден 26-годишен, биле  уапсени во планинскиот регион Теспотија во северозападна Грција и недалеку од границата...

Врховниот командант нема обврска да бара одобрение за унапредувања

Од Кабинетот на претседателот целосно ги отфрлаат тврдењата на Антикорупциска дека со донесувањето на указите за унапредување на армиски старешини, претседателот Ѓорѓе...

Петир: Би сакала следна членка на ЕУ да биде Македонија

Хрватската европратеничка Маријана Петир посакува Македонија да биде следната членка на Европска унија. „Верувам дека ЕУ ќе биде отворена...

Пендаровски контра шефот на својот изборен штаб, но не бара оставка

"Конечно имаме независни институции и пример за тоа е новата Антикорупциска комисија. Ги поздравувам заклучоците и ја охрабрувам комисијата да продолжи независно и професионално...