Од Софија ништо ново – пишува Проф. Далибор Јовановски

Новата т.н. Рамкова позиција на Бугарската влада за поддршка на Македонија за членство во ЕУ во суштина јасно ги оцртува позициите кои преовладуваат кај...

Кој ги плати средношколците да маршираат по улиците?

Се уште нема официјален одговор на ова, според многу нешта, круцијално прашање што пак не ги спречува аматерските истражувачи да излезат со сопствени теории. Според...

Шчо напраифте? Спорот за македонскиот јазик и апсурдите на договорената „заедничка“ средновековна историја на...

Пишува: Проф. д-р Митко Б. Панов Бугарската академија на науки (БАН) со одговорот на Повелбата за македонскиот јазик од МАНУ не соопшти ништо ново. Напротив,...

Има некоја тајна врска меѓу Македонците и Хрватите – Пишува Роберт Димитриевски

Кој вели дека македонскиот народ нема пријатели во овој суров, себичен и сè понеправеден свет? Има, и тоа како.

Каде е и што крие телефонот на Зоки Кичеец? – пишува Горан Момироски

Единствениот телефон од сите осомничени, обвинети или на било кој начин инволвирани во случајот Рекет за кој нема никаква информација во јавноста е тој...

Дрвеното железо на Заев и на Османи – Пишува Роберт Димитриевски

И без да аплицираат, Зоран Заев и Бујар Османи заслужија лавовски дел од средствата за поддршка на изумите од Фондот за иновации...

Астеруд – Ристова: Толку им сече, “Шверцерите” во МНТ “сами себе утепале”

Професорката Каролина Астеруд Ристова со анализа на однесувањето на Навивачкат група "Шверцери" во МНТ. Според неа тие направиле грешка и штета за нив и за...

Заев, Анѓушев кај ти е? – пишува Горан Момироски

Ниту Заев е Тито, ниту Кочо Анѓушев е Ранковиќ но една историска споредба меѓу ове два пара може да ја објаснат траорната ситуација во...

Политиките на ЕУ кон мешаните миграциски текови, меѓу Истокот и Западот

Пишува: Проф. Д-р. Зоран Илиевски Со по едно ново раселено лице на секои 3 секунди, денес во светот има повеќе раселени луѓе (над 65 милиони)...

“Ајде гитла од каде што дојдовте” – пишува Драган Милосављевиќ

Затвораат текстилни фабрики на истокот. На газдите не им се исплатело повеќе да работат во земјава и си ги пакуваат машините. Работничките, или подобро кажано...

Последни вести

Фуркан: Џабир, не се боревме против еден peжим за да создадеме нов

Ваква порака му испрати преку социјалните мрежи новинарот Фуркан Салиу на првиот човек на невладината „Цивил медиа“, Џабир Дерала.

На „маршот за правда“ ечеше „цела Шутка Ес-Де-Ес“ (ВИДЕО)

Како ехо на некогашното „цело Скопје вмровски град“, на вечерашниот „марш за правда“ на власта на минување кај Собрание ечеше „цела Шутка...

Дамовски: Стани Стево, народот на марш како стока ти го носат!

Користејќи негова изјава од опозиционерските денови, режисерот Борис Дамовски го прозва претседателот Стево Пендаровски во врска со „маршот за правда“ на партијата...

Тортевски: Кој тоа прави марш за правда?

Адвокaтот Александар Тортевски реагира на вечерашниот “Мapш на пpaвдата”. https://twitter.com/atortevski/status/1229108356285173761?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1229108356285173761&ref_url=https%3A%2F%2Finfomax.mk%2Fwp%2F%25d1%2582%25d0%25be%25d1%2580%25d1%2582%25d0%25b5%25d0%25b2%25d1%2581%25d0%25ba%25d0%25b8-%25d0%25b7%25d0%25b0%25d0%25b5%25d0%25b2-%25d1%2581%25d0%25be-%25d0%25bf%25d0%25b0%25d0%25b7ap-%25d1%2581%25d0%25be-kp%25d0%25b8%25d0%25bc%25d0%25b8%25d0%25bda%25d0%25bb%25d1%2586%25d0%25b8-%25d0%25ba%25d0%25be%25d0%25b3%25d0%25b0%2F