На што конкретно мислиме кога зборуваме за „идентитетот“? – Колумна на Катерина Колозова

Пишува Катерина Колозова Има неколку реалности со кои мора да се соочи македонската јавност за да се подготви за промената на името како уставна промена. Имено,...

Грците забележаa дека Македонците постојат – колумна на проф. Далибор Јовановски

Засилувањето на процесот, поврзан со грчкото непризнавање на името на нашата држава, повторно на виделина ги изнесе грчките фрустрации околу постоењето на македонската нација...

Покана за во Влада? Не фала, “живеј” – колумна на Горан Момироски

Неколку колеги и пријатели деновиве ме прашуваат како сум поминал на брифингот за новинарите со премиерот Зоран Заев. На сите во шега им одговорив дека...

Македонија останува со аеродром „Александар Велики“ – Колумна на Горан Момироски

Македонија и во иднина ќе има меѓународен аеродром со името на големиот антички херој и војсководец, кој пред 23 века освоил половина свет. Патниците и...

Важи ли Привремената спогодба? – Анализа на проф. Силјановска-Давкова

Пишува Др. Гордана Силјановска-Давкова, професор на Правниот факултет во Скопје: „Повелбата на ООН (ius cogens) и Привремената спогодба (која упатува на Повелбата во Преамбулата), со...

(Не)реалниот страв од gjuhes shqip – колумна на Горан Момироски

Односот на Македонците кон Законот за јазиците кој освен Албанскиот не допира реално ниту еден друг јазик во Македонија не смее да се гледа...

Тајните пораки на британските лордови до Македонија – колумна на Горан Момироски

Документот од британскиот Горен дом односно на комисијата за надворешни работи на ова британско парламентарно тело од декември 2017 година ни дава подетална прегледност...

Реципроцитет на стравот – Газета со Горан Момироски

Од денеска редовен колумнист на expres.mk е Горан Момироски, новинар со над 25 години стаж во македонското новинарство. Неговите колумни со генерички наслов "Газета...

Последни вести

Цветанова: Димитров на распит да каже како се тргувало со пратеници

Поранешната министерка за култура Ганка Цветанова прашува на што мислел министерот Никола Димитров кога вчера на Фејсбук напиша„ бојкотот на референдумот имаше...

Јанева влезе да сведочи придружувана од адвокат

За ралика од нејзините колеги, Лиле Стефанова, Елизабета Јосифовска и Бурим Рустеми, како и шефицата на кабинет на Јанева ЈО, кои беа...

Јанева: Ќе ја забрзам истрагата за „Рекет“ (ВИДЕО)

„Се надевам дека со моите аргументи и изјава денеска, ќе ја забрзам истрагата“ изјави денеска шефицата на СЈКО Катица Јанева која во...

,,Безбедњак” на Џеваир Холдинг објави каде живее портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ

Службеник за безбедност (Safety officer) на турската компанија "Џевахир холдинг" на социјалните мрежи го навредува портпаролот на опозицијата Наум Стоилковски и истовремено ја открива...