Заплеткани во магичниот круг на благодарноста, пишува Д-р Пехчевска Поп-Илиев

Сите текстови на Д-р Пехчевска и многу повеќе за личниот развој ќе најдете на www.mimipehcevska.mk Во последно време размислувам како околу нас сѐ повеќе провејува...

Ќе реагира ли ОЈО по „допрен глас“ за газдите кои не им дадоа плати...

Ајде да ги именуваме нештата со вистинското име: Аплицирање за 14.500 денари државни пари а на вработени во време на корона и нивно ставање...

„Вмровците на Заев“ ја запечатија иднината на Мицкоски – пишува Горан Момироски

Лидерот на ВМРО -ДПМНЕ Христијан Мицкоски се најде во пат ситуација по поразот на неговата партија против коалицијата СДСМ-БЕСА. Мицкоски е ставен пред свршен чин...

Ќе трчаме спринт или маратон? – Пишува д-р Пехчевска Поп-Илиев

Сите текстови на д-р Пехчевска и многу повеќе за личниот развој ќе најдете на www.mimipehcevska.mk Денови во ова чудно секојдневие, почнуваат со редовна рутина и...

Среда среќен ден – Пишува Роберт Димитриевски

Одвај чекам да зазори. Да пукнат мугри. Да се појават првите сончеви зраци над градот убав. Да дојде и...

За државничкиот однос кон нацијата: По обраќањето на Ципрас до Македонците – проф....

„Само со проучување на минатото, можеме да ја предвидиме иднината ... само со почитување на минатото можеме да бидеме достојни за иднината“ (Winston Churchill,...

А да пробате еднаш без уцени? Pse jo? – Пишува Роберт Димитриевски

Време е за прв Албанец премиер на Македонија. Ако нема Албанци во Владата, ќе има војна. Ако Заев и Мицкоски направат македонска...

Економски последици од Ковид-19, што можеме да очекуваме? – Пишува Кирил Миноски

Пролонгиранта здравствена криза и катастрофално лошото справување со истата, ја мапираше Македонија како црна дупка на Балканот (а тука сме некаде и на светско...

Во колку часот е аплаузот за Филипче? – Пишува Роберт Димитриевски

Ма, браво! Додека многу земји најавуваат враќање на рестриктивните мерки за заштита од коронавирусот, а Светската здравствена организација предупредува дека сè уште...

Емоционална компетентност е новата класика – Д-р Пехчевска Поп-Илиев

Сите текстови на Д-р Пехчевска и многу повеќе за личниот развој ќе најдете на www.mimipehcevska.mk Кога зборуваме за успешноста во нашите животи или кога креираме...

Последни вести

Македонски зам. министер: Бугарија преферира ФИРОМ наместо новото име

Заменик министер за локална самоуправа во македонската влада тврди дека во меѓудржавни документи Бугарија преферира да ја користи кратенката ФИРОМ наместо новото име. Зоран Димитровски...

ВМРО-ДПМНЕ преговара со повеќе “критичари”, дали е меѓу нив “Мк Мериот” на Мијалков?

Емисијата "Заспиј ако можеш" на Телевизија Алфа вечерва најави разговор со генералниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ Ѓорѓи Сајкоски кој на функцијата дојде пред еден месец...

Твит на денот: Скопје вечерва ми е како Париз. Не можам да го видам

Аерозагадувањето на главниот град на Македонија ѝ послужи на „Каурката“ како инспирација за твитот на денот. https://twitter.com/Kaurkata903/status/1320469846883291137

Опозицијата бара посебна комисија за борба против коронавирусот

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата Обнова на Македонија денеска заедно со останатите опозициски партии Алијанса и Алтернатива и Левица, поднесе...