Стојко Стојков за Македонските работи: Политика без срце и ум

Едно од прашањата што долго ме имаат измачувано и како Македонец од Пиринска Македонија, и како активист во движењето за права на Македонците во...

Проф. Панов: Владата и пресуди на “историската вистина” за Самоил и просветителите

Професорот од Институтот за национална историја Митко Б. Панов со свој став за владиното догматизирањето на македонската историја! "Прифаќајќи ги сугестиите на заедничката македонско-бугарска комисија...

Објави ли СДСМ потерница по тројца новинари? – пишува Горан Момироски

Проблематичен пост на социјалните мрежи објавен од Фејсбук страницата "Криминалиите на ВМРО" за кој мора да реагираат здруженијата на новинарите: ЗНМ, МАН и другите...

Милосављевиќ: Насанкувањето на премиерот не е главниот проблем

Пишува Драган Милосављевиќ Премиерот го насанкале, па што? Не е тоа главниот проблем! Не е тоа главниот проблем! Премиерот го „насанкале“ двајца професионални „пранкери“, луѓе...

Блаже Којчевски: Приказната за вистината и лагата

За Вистината и Лагата Кога на моите пријатели од СДСМ им велам дека не беше се килаво во времето на ВМРО, имаше и добри проекти...

,,Генсекот” на Заев договара спорен тендер вреден 7 милиони евра (АУДИО+ТРАНСКРИПТ)

Пишува Горан Момироски Пред вас е шокантен разговор меѓу тројца високи државни функционери за тендер финансиран од Европската Банка...

Георгиев: Во октомври нема датум поради Бојко, Кипар, Унгарија, Макрон…

Македонија нема да добие датум за преговори во октомври, тврди екс потпретседателот на СДСМ Гордан Георгиев во колумна за Дојче Веле. "Звучи неверојатно, но овојпат...

Апасиев удира в чело: Ќе ги фрлиме на гнојарникот на историјата

По подолго време нова жестока колумна на професорот и член на раководството на партијата Левица, Димитар Апасиев. Во колумната објавена на Антропол.мк Апасиев им се...

Expres.mk анализа: Бугаризација на Македонија во ерата на Заев

Она што до пред само 2 години беше незамисливо, македонската левица на чело со Заев, да преговара со Бугарија за тоа чиј е Гоце...

Северџани до „гроп“ – Пишува Роберт Димитриевски

„Сфе“, ама баш „сфе“ се подготвени да направат, само и само да им се додворат на тие што ги мотаат како црево...

Последни вести

Македонско-француска свадба прилика за презентација на Македонија

Македонија благодарение на својата дијаспора викендов искористи шанса да биде презентирана во француското гратче « La Ferté Macé « Ла Ферте Масе во Нормандија,...

Германија итно увезува медицински сестри – 20 се бараат веднаш

Проектот „Triple Win“, кој работи во склоп на германската организација за меѓународна соработка ГИЗ, денеска соопштиле дека е објавен последниот...

Вардар го потопи и Порто и e сам на врвот во групата од Лига...

Европскиот првак Вардар го потврди „брејкот“ во Монпелје и со победата и над Порто од 32:27 во првиот натпревар дома сезонава во...

Во СЈО добивале “надоместоци“ за кои морале да молчат „до крајот на животот“

Тимот на катица Јанева добивал надоместок, понекогаш во висина на плата, поради „доверливоста на нивната работа околу прислушувањето“ а за кои морале...