На што конкретно мислиме кога зборуваме за „идентитетот“? – Колумна на Катерина Колозова

Пишува Катерина Колозова Има неколку реалности со кои мора да се соочи македонската јавност за да се подготви за промената на името како уставна промена. Имено,...

Грците забележаa дека Македонците постојат – колумна на проф. Далибор Јовановски

Засилувањето на процесот, поврзан со грчкото непризнавање на името на нашата држава, повторно на виделина ги изнесе грчките фрустрации околу постоењето на македонската нација...

Покана за во Влада? Не фала, “живеј” – колумна на Горан Момироски

Неколку колеги и пријатели деновиве ме прашуваат како сум поминал на брифингот за новинарите со премиерот Зоран Заев. На сите во шега им одговорив дека...

Македонија останува со аеродром „Александар Велики“ – Колумна на Горан Момироски

Македонија и во иднина ќе има меѓународен аеродром со името на големиот антички херој и војсководец, кој пред 23 века освоил половина свет. Патниците и...

Важи ли Привремената спогодба? – Анализа на проф. Силјановска-Давкова

Пишува Др. Гордана Силјановска-Давкова, професор на Правниот факултет во Скопје: „Повелбата на ООН (ius cogens) и Привремената спогодба (која упатува на Повелбата во Преамбулата), со...

(Не)реалниот страв од gjuhes shqip – колумна на Горан Момироски

Односот на Македонците кон Законот за јазиците кој освен Албанскиот не допира реално ниту еден друг јазик во Македонија не смее да се гледа...

Тајните пораки на британските лордови до Македонија – колумна на Горан Момироски

Документот од британскиот Горен дом односно на комисијата за надворешни работи на ова британско парламентарно тело од декември 2017 година ни дава подетална прегледност...

Реципроцитет на стравот – Газета со Горан Момироски

Од денеска редовен колумнист на expres.mk е Горан Момироски, новинар со над 25 години стаж во македонското новинарство. Неговите колумни со генерички наслов "Газета...

Последни вести

Со автомобил влетал во куќа и загинал

Тешка сообраќајна несреќа се случи синоќа во Нова Градишка, Хрватска во која загина возач кој со автомобил влета во куќа, го...

Како македонските актери Кујача и Јовановски станаа бугарски брачен пар

Порталот off.net.mk открива како бугарската јавност систематски се манипулира со бугарскиот карактер на Македонците. Во најновиот инцидент не само што бугарската политика ја бара за...

Документ на АСНОМ што буди негативни асоцијации (ФОТО)

Во 1944 година на 19 септември президумот на АСНОМ носи решение со кое бугарскиот лев и албанскиот лек се платежни единици на териториите на...

Радев откажал официјална посета на Естонија – имал контакт со позитивен на корона

Бугарскиот претседател ја откажал официјалната посета на Естонија, откако естонската претседателка, Керсти Калулаид, објави дека Румен Радев бил во контакт со заразен...