Иде Вардар… – Пишува Роберт Димитриевски

„Кога почна овде на бетонот да иде водата, искочисмо надвор. Кад погледнамо одозгора - иде Дунав. Немаше спас, опасно беше. Ми смо...

„Дијаспорана да ја немат, најарно“ – Пишува Роберт Димитриевски

Македонската дијаспора не треба да постои. Треба да се укине со закон. Море, на Месечината да се прати со најавената мисија на...

Македонците ќе пресудат, не Албанците – Пишува Роберт Димитриевски

Неколку часа пред изборниот молк здравиот разум не може, а да не се спротивстави на раширеното мислење не само во Македонија дека...

Спортски „допинг“ за Македонија – Пишува Роберт Димитриевски

Македонија никогаш не била пожива, а најголемите заслуги за тоа во моментов ги имаат македонските спортисти. Како за инает на преименувањето на...

Мутавење со химната на mute – Пишува Роберт Димитриевски

Јадно и бедно е кога здрав, прав човек се прави мутав, згора и кога пробува да ги прави такви другите околу себе....

Кога безличните обезличуваат – Пишува Роберт Димитриевски

Беше само прашање на време кога ќе го преименуваат и стадионот „Филип Втори Македонски“. Така повеќе немало да се вика Националната арена...

Брзо читање – вештина на новото време

Со усвојување на методот „брзо читање“ најмалку тројно се зголемува брзината на читање, се здобива попозитивен став кон читањето и учењето, а како резултат...

Цокула за „Северна“ – Пишува Роберт Димитриевски

Ни тргна со чизмиве. Министерката за одбрана прва повлече нога со набавката на 7.200 чифта за припадниците на Армија на Република Македонија...

Проф. Андревски открива како Северна да не фати корен меѓу Македонците

"Стратегија на Колективно Пренебрегнување" Стратегијата “Колективно Пренебрегнување“ (базирана на игнорирање, занемарување, и презирање) е историски најуспешнаta стратегија на Македонскиот народ за...

Проф. Љоровски Вамваковски: Апологија на еден отпишан

Пишува Проф. д-р Димитар Љоровски Вамваковски Најпрво за насловот. Зошто Апологија? Едно од неколкуте значења на овој збор е текст за одбрана на нешто. Всушност во...

Последни вести

Изум на македонски студенти, награден со злато во Сеул

Изум на шестмина студенти од Машински факултет при УКИМ во Скопје освои два златни медала на 12. меѓународна изложба на иновации „KIWIE...

Таравари најавува „Албанска пролет“

Ако на Косово победи движењето Самоопределување на Албин Курти, ќе осамне нов ден за Албанците, убеден е гостиварскиот...

Обвинителите на СЈО ги чуваат предметите !?

Иако вчера Советот на јавните обвинители реши да ги врати во обвинителствата каде што претходно работеа, обвинителите од СЈО денеска се...

Катица Јанева е болна

Адвокатката Ирена Фрчкоска во интервјуто за ТВ21 изјави дека е влошена здравствената состојба на Катица Јанева која од 21...