Ќе има ли војна мој невнимателен Премиере? – пишува Горан Момироски

Ако некого буни заменската придавка со посвојно значење „Мој“ во насловот на оваа колумна еве објаснување. Да почитувани, Зоран Заев е и мој премиер, без...

За 50 евра ли бре началниче? – пишува Горан Момироски

Додека името на далеку попознатиот „началник“ од времето на ВМРО полека темнее во јавните дебати а се поретко го викаат и на суд, Македонија...

Иванов и шаката јад – Пишува Роберт Димитриевски

Бреј, ама чешит да ти бил оној Борјан Јовановски. Ќе требало меѓународен тендер за да се најдат експерти за хемиско чистење на претседателскиот кабинет во...

Сака ли Владата искрено успешен референдум – пишува Горан Момироски

Ако се суди според низата постапки на Владата и премиерот Заев во последниве недели логично е прашањето дали навистина кај нив постои желба за...

Албанците како дежурни бабароги – Пишува Роберт Димитриевски

Нема, нема, па - туп: Албанците ќе се отцепеле, ќе предизвикале војна, не знам што ќе направеле ако не им се задоволи некое барање...

Кратка колумна за “лидершипот” – пишува Горан Момироски

You can fool all the people some of the time, and some of the people all the time, but you cannot fool all the...

Колумна што мора да се прочита

Колумната на екс амбасадорот Арсим Зеколи за последната каша во која се најде премиерот Заев објавена од Дојче Веле е најсериозен кандидат за избор...

Под “соживотот” се крие страшна омраза – пишува Горан Момироски (ФОТО)

Вчерашниот протест на "Комитите" кои побараа правда за убиениот Никола Саздовски откри досега невидено ниво омраза меѓу Македонците и Албанците. Страшната негативна енергија експлодираше за...

Хрватска и Македонија победија, време е за “прослава” – пишува Драган Милосављевиќ

Единаесетти јули 2018 година во светската меморија ќе остане забележан по два несекојдневни настани. По неверојатната победа на Хрватска против моќната Англија и пласманот...

Росоклија: Нема народ кој знае сѐ, освен Македонците

МАКЕДОНИЈА ДЕНЕС Нема народ во кој сите знаат сѐ, освен Македонците во Македонија. Нема земја во која живеењето е пристојно, а во која аматери се бават...

Последни вести

Освен претседателот и градоначалниците на Тетово, Струга, Дебар и Гостивар да бидат консензуални

Партијата "Македонска Алијанса" на Ѓорѓија Џорџ Атанасовски со писмена реакција за уцената на ДУИ за консензуален Претседател. Атанасовски бара татковината и нашиот народ да не...

Бучковски најави катастрофа на Заев на следните избори

Поранешниот премиер на Република Македонија и професор на Правен факултет Владо Бучковски, во интервју за 1тв повторно најавува дека Заев за тоа што го...

Предлог: Ромскиот крал за претседател на Македонија

Екс дипломатот и политички аналитичар Арсим Зеколи дава шеговит но сепак со оглед на изнесените аргументи логичен предлог за иден претседател на државата. "Досега беше...

Државјанин на Македонија ја уби својата сопруга во Австрија

Осомничен 36 годишен маж од село Ласкарци ја убил својта сопрууга на паркинг во Австрија. Како што известуваат локални медиуми тој ја пречекал сопругата (32)...