Бислимовски: Компаниите бараа 25% покачување на струјата, ние ги заштитивме граѓаните

Првиот човек на Регулаторната комисија за енергетика, Марко Бислимовски ги отфрла обвинувањата за новото 7,4 % зголемување...

Твит на денот: Споменикот во Крушево сега е „Нашоземјиум“ или си остана „Македониум“?

Праксата на (нај)високите државни функционери да го избегнуваат името на македонската држава и наместо него да велат „нашата земја“, што дојде до...

Шест починати, 88 нови случаи на Ковид-19 меѓу кои и пет деца

Вво последните 24 часа биле направени 1507 тестирања, а регистрирани се 88 нови случаи на ковид-19 од кои 5 деца кои се...

Зошто СДСМ дозволи Мицкоски “да гледа филм” што лани му го забрани

Колку е катастрофална економската и финансиската состојба во земјата најдобро покажува драматичната промена во однесувањето на СДСМ од пред нешто повеќе од една година...

Вртоглави понуди за пратеници, ВМРО-ДПМНЕ не се враќа на власт по секоја цена

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски денеска изјави дека на пратениците од неговата партија им се нуделе огромни суми за да го поддржат планот за...

Героски: Кого тоа Заев етикетира и зошто

Човекот кој со месеци не е премиер и нема никаква формална улога во техничката влада на Оливер Спасовски измислил нов термин...

Започнува исплатата на повратот на ДДВ за второто тримесечје

На почетокот на август граѓаните кои скенираа сметтки преку апликацијата МојДДВ ќе ги добијат средствата од повратот на ДДВ за второто тримесечје...

Партнер на Заев не исклучува сведокот Ахмети да остане во Хаг како обвинет (ВИДЕО)

Коалициониот партнер на Зоран Заев и основач на НСДП Тито Петковски не исклучува дека по сведочењето на Али Ахмети во Трибуналот за Косово во...

Владимир Панчевски осуден на 3,5 години затвор

По маратонското рочиште што траеше повеќе од десет часа, поранешниот претседател на Кривичен суд Скопје, Владимир Панчевски, вечерва во Основниот...

Ахмети не му остана должен на Заев, одговори на заканата

Продолжува играта на "куче и маче" меѓу лидерите на ДУИ и СДСМ. Откако лидерот на СДСМ, изјави дека не можете да се станете премиер со...

Последни вести

Медиуми на албански: ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ се договориле за влада, Еленовски премиер!

Повеќе македонски медиуми на албански јазик објавија дека ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ ги финализирале преговорите за формирање влада, повикувајќи се на извори во...

Тачи бара истрага за црни пари од Блискиот исток по влез во владата...

Средбата меѓу лидерот на СДСМ, Зоран Заев и лидерот на ДПА, Мендух Тачи, во клубот на пратениците во Скопје донесла конкретно барање како предуслов...

Амбасадата на САД за пресудата за судијата Панчевски: Позитивен чекор напред!

Американската амбасада во Македонија ја поздрави пресудата за поранешпниот претседател на Кривичниот суд во Скопје, Владимир Панчевски, кому Основниот суд во Велес...

Ракометарот Филип Лазаров позитивен на коронавирус

Филип Лазаров, кој за ракометната репрезентација на Македонија има 47 настапи и 133 гола, има позитивен тест на Ковид-19, потврдија од неговиот...