Трпешев: „Другари и другарки, ние, Бугарите сме криви пред вас

„Другари и другарки, ние, Бугарите сме криви пред вас. Ние Бугарите дозволивме на фашистите да се здружат со Германците и да не потиснат од...

Апасиев: Замислете македонец министер да преговара дали Скедербег бил Турчин или Албанец

„Замислете ваква ситуација: Република Албанија да има министер за надворешни работи етнички Македонец и тој, во име на сите Албанци, да преговара...

Д-р Литовски: Бугарија секогаш ќе го тера санстефанскиот сон (ВИДЕО)

„Никому не му е сеедно друг да му ја толкува историјата. Овде кај нас не се работи...

Од корона почина заменик-градоначалникот на Скопје

Енвер Малиќи, заменикот градоначалник на Град Скопје, починал денеска во болница откако беше хоспитализиран поради низа здравствени проблеми, а...

360 степени: Во очекување на вакцина Македонија ќе добие донација фрижидери за нејзино чување

Американска фондација сака да донира фрижидери за вакцините против ковид-19 во Македонија, дознава 360 степени. Станува збор за...

Натпартиските протести прераснуваат во блокада!

Натпартиските простести кои синоќа се одржаа во 11 градови од денес прераснуваат во блокади во главниот град. ВМРО-ДПМНЕ вчера...

Бетмен Велит и македонските “фејсбук мудреци” за наоѓање мани

Архитектот и инфлуенсер Богдан Илиевски познат како Бетмен Велит до проста но сурова анализа на современото "Македонче" кому не му се допаѓа ништо и кое...

Полноќна објава од Филипче: 32 починати и 336 нови случаи на Ковид-19

Првпат од почетокот на епидемијата, министерот за здравство Венко Филипче дури на полноќ го објави билансот од последното деноноќие од борбата со...

Организиран криминал во Македонија: Се крадат тела на починати од Ковид19

Кичевскиот адвокат Фатмир Емрулау со вџашувачка информација за болницата во Гостивар. "Во Гостивар се крадат телата на умрените од Ковид19 вид, со цел да се...

Јачева-Улчар: Свестете се, Македонци! Коренот ќе ни се сотре!

Професорката Елка Јачева-Улчар, научен советник во Институтот за македонски јазик „Крсте Мисирков“ од Скопје, со драматично предупредување за „патоказот“ за Договорот со...

Последни вести

Дозволено за министeрски возила!? (ФОТО)

Вицепремиерот за економски прашања Фатмир Битиќи со службеното возило „Фолксваген пасат“ утрово беше паркиран на Кеј 13 Ноември во Скопје.

Грција вознемирена: Спорот Бугарија-Македонија му штети на НАТО

Инсистирањето на Бугарија да ги блокира разговорите за пристапување во Европската Унија со Северна Македонија ризикува да создаде уште една ...

Екс дипломат на Македонија ја обвини Холандија за расизам кон Албанија

Поранешен амбасадор на Македонија ја обвинува Холандија за расизам кон Албанија која што ја блокира западната сосетка на патот кон ЕУ. Според политичкиот аналитичар Арсим...

СДСМ и ДУИ одбија расправа за Бугарија и ЕУ во Собранието (ВИДЕО)

Комисијата за надворешна политика денеска имаше предлог точка за национален консензус за македонско-бугарските односи во контекст на ЕУ интеграциите. Точката не помина со 4 гласа...