Кривични пријав за Џафери, Ибраими и Костовски за објавувањето на Законот за јазиците

Кривични пријави против Талат Џафери, Неџбели Ибраими и Мартин Костовски, ќе поднесе опозициската ВМРО-ДПМНЕ бидејќи спротивно на уставот и законите овозможиле објавување на законот...

Грција бара Заев и министрите да не го користат хаштагот #Macedonia #Македонија

Високи грчки претставници во неколку наврати неофицијално ја предупредиле македонската влада дека веќе за официјални потреби и обраќања кон јавноста не смее да го...

Официјална Будимпешта го искара Хан, се огради од политички однос за азилот на Груевски

Комесарот Хан треба да си ги гледа сопствените задолженија. Неговиот мандат од пет години како комесар за политикта за добрососедство и проширување беше целосно...

Пет аномалии на Законот за јазици пред Уставниот суд (ВИДЕО)

Професорот Јове Кекеноски поднесе иницијатива за оцена на уставноста на законот за употреба на јазиците во која ја оспорува содржината на Законот,...

Законот за јазици не стигна до Венецијанска комисија

Зошто Законот за употреба на јазиците се уште не е испратен на анализа во Венецијанската комисија иако беше ветувано дека тоа ќе...

Пазарџиите ги оставија тезгите, излегоа на протест (ВИДЕО)

Законот со кој се бараат дополнителни пари за лиценца за продажба на пазарите е причина за денешниот протест на кој пазарџиите...

Твит: Има ли еден нормален?

Стапувањето во сила на двојазичноста во Македонија, откако Законот за употреба на јазиците беше објавен во „Службен весник“, отвори многу прашања.

Како Мицкоски ги убедил партнерите за предвремени избори ?

Лидерот на опозицијата Христијан Мицкоски добил поддршка од партиите кои се дел од коалицијата предводена од ВМРО-ДПМНЕ за предвремени избори. Дел од партиските лидери биле...

Фала Димитров: Македонката што ги победи Грците во САД остана без националност

Ана Дукоска, Македонката што го победи моќното грчко лоби во Конгресот на САД остана без правото да биде Македонка по националност. Користејќи го хаштагот #ПрашувамЗаСебе...

Адвокат Митровски: Каде гореше за ваква шверцерска објава на законот за јазици

Адвокатот Јанаки Митровски смета дека власта не е сигурна дека ќе победи на изборите и затоа на шверцерски начин е донесен Законот за јазици. Според...

Последни вести

Министерката Дескоска на страна на ВМРО-ДПМНЕ за изборите

Министерката за правда Рената Дескоска смета дека заедно со претседателските треба да се одржат и предвремени парламентарни избори. Таа е прв владин функционер што отворено...

Саше објави фото-доказ дека бил истепан од сопругата

Саше Ивановски -Политико на својот Фејсбук профил објави фотографија од повредите со кои се здобил за време на блиската средба со неговата сопруга.

Саше Политико употребил нож во конфликт со сопругата

Еден од главните лагери во пропагандната машинерија на власта новинарот Саше Ивановски Политико во расправии со сопругата употребил нож. Според билтенот на МВР и неговата...

По 21 години бегство „Бугарскиот Ескобар“ се враќа во грчки затвор

Дваесет и една година по неговото бегство од грчки затвор каде што отслужуваше казна за трговија со дрога, озлогласениот дилер Огњан Атанасов...