Опозицијата бара посебна комисија за борба против коронавирусот

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата Обнова на Македонија денеска заедно со останатите опозициски партии Алијанса и Алтернатива и Левица, поднесе...

Коронавирус: 15 починати, 247 нови случаи

Од направени 737 тестирања, во последните 24 часа регистрирани се 247 нови случаи на ковид-19 од коиж половина во Скопје односно 116.

Најмалку една година се чека за македонски пасош во конзулатот во Минхен

Македонскиот активист од Германија, Александар Бузлески, укажува на предолгото чекање за македонски пасош во Генралниот конзулат на Македонија во Минхен.

Д-р Стојанов: Така букна епидемијаа во Дебар, од погреб

„Гледам вчера поворката на погребот на Бајрам, била спроведена од полицијата, си ги направиле адетите, многу луѓе влегле во куќата...

Филипче: 350 повеќе ковид тестови во текот на денот

Ја очекувавме оваа ситуација, слична е состојбата во сите европски земји. Мора луѓето да покажат свесност. Доколку доследно се почитуваат мерките ќе...

Велес: Од корона почина уште еден свештеник

Свештеник на возраст од 58 години почина утрово во велешката болница, дознава Плусинфо. Тој...

Бивш бугарски амбасадор во Скопје: Нема ни ден одмор за бугарската простотија

Вжештувањето на македонско-бугарските односи предизвика поголем интерес на македонските медиуми за состојбите во Бугарија. Барајќи информации за спорот со Македонија во бугарските медиуми можат да...

Бензините поевтини за пола денар, дизелот на исто

Од ноќеска на полноќ за половина денар поевтинуваат бензините: ЕУРОСУПЕР БС–95 ќе се продава за 58,50 денари, а...

Кичеец почна да ја отслужува 3-годишната казна затвор во КПД Струга

По добивање на упатен акт од Основниот суд во Охрид, Зоран Милевски – Кичеец утринава влезе во Казнено поправниот дом во...

Несудениот лидер на ВМРО – ДПМНЕ тргнал слика од масакрот кај Ваташа пред...

Градоначалникот на Кавадарци Митко Јанчев кој најави дека ќе се кандидира за лидер на ВМРО-ДПМНЕ ја тргнал од својот кабинет сликата со мотиви од...

Последни вести

Клиничката слика на министерот Спасовски е добра, тестот за Ковид19 е позитивен

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски објави дека е позитивен на Ковид19, дека има благи симптоми но дека има добра клиничка слика. "Почитувани, би сакал...

Николовски: Новинарите се под притисок, никој не останал на власт со сила...

Во дебатата за законот за поткажувачи (свирачи) пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ Александар Николовски информираше дека тројца новинари се под судски прогон и притисок од власта...

Македонски зам. министер: Бугарија преферира ФИРОМ наместо новото име

Заменик министер за локална самоуправа во македонската влада тврди дека во меѓудржавни документи Бугарија преферира да ја користи кратенката ФИРОМ наместо новото име. Зоран Димитровски...

ВМРО-ДПМНЕ преговара со повеќе “критичари”, дали е меѓу нив “Мк Мериот” на Мијалков?

Емисијата "Заспиј ако можеш" на Телевизија Алфа вечерва најави разговор со генералниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ Ѓорѓи Сајкоски кој на функцијата дојде пред еден месец...