Августина Бевик, Британката што пред еден век побара автономна Македонија

На денешен ден (4 јануари, 1919 г.), пред точно 100 години, Августина Бевик, британска католичка милосрдна сестра што служела во болницата „Свети Павле“ во...

Најчевска: Ај сиктер, симнете се од грбачата на граѓаните

Професорката Мирјана Најчевска на Фејсбук реагираше на денешното вработување на синот на пратеничката Мира Стојчевска во ЕЛЕМ за кој, од компанијата изјавија дека ги...

Ципрас: Не признаваме македонска нација, никогаш нема да ги нарекуваме Македонци

Грчкиот премиер Алексис Ципрас му создаде нови неприлики на својот македонски колега Зоран Заев за време на неговиот настап на државната грчка телевизија ЕРТ...

Груевски веднаш стана мета на „реформаторите“ во неговата партија

„Го повикуваме Никола Груевски да си поднесе оставка и да овозможи низ демократски конгрес на партијата, членовите слободно и демократски да го изберат сојот...

Приказни за изгубените идентитети – Грчки скандал во Њујорк

Пишува Димитар Љоровски Вамвакоски Во македонската историографија најчесто е пишувано за „Децата бегалци“, продукт на Граѓанската војна во Грција (1946-1949). Овој процес во грчката историографија...

Божикна порака од претседателот Иванов: Да ја чуваме Македонија

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов утрово присуствуваше на архиерејската литургија по повод празникот Божиќ во Соборниот храм „Св. Климент Охридски“ во Скопје. По завршување...

Агент во Стразбур, партиски адвокат и координатор за спортски сали, бараат реформи во својата...

Агент на Македонија пред судот во Стразбур, поранешен адвокат на најголемата македонска партија и партиски функционер одговорен за новите спортски сали прават обид да...

Димовски: Што му покажаа анкетите на Заев?

Пратеникот Илија Димовски од собраниска говорница изјави дека премиерот Зоран Заев ќе бара три илјади можни начини како да ги одложи ...

Македонска бадминтонка не дозволи да ја фиромизираат

Колку Грците се упорни да ни ја наметнат референцата ФИРОМ на меѓународните натпревари, толку македонските спортисти се поинвентивни во нејзиното заобиколување, како што покажа...

Утре семакедонски протест пред Собранието на Македонија

Светскиот македонски конгрес и повеќе македонски национални здруженија, за утре 27 февруари, закажаа „Семакедонски протест“ на кој се очекува да го искажат несогласувањето со...

Последни вести

Ганка до Самуел: Креаторите на СЈО сакаат ново СЈО преку ЈО

Професорката Ганка Цветанова ја коментира старата изјавата на ЕУ амбасадорот Самуел Жбогар кој пред дебаклот со СЈО на Катица Јанева на кој тој беше...

Јордан Јованов и неговата мајка ќе живеат во пристоен дом, “кривецот” е Електрометал

Меѓу десетината граѓани и компании кои им помогнаа на Јордан Јованов и неговата мајка се најде и фирмата Електрометал која донираше опрема за...

Влатко Македонски – Пишува Роберт Димитриевски

Влатко Лозаноски покажа како. Со мал гест, но на отворена сцена и пред голем аудиториум, ѝ зададе уште еден удар на „Северна“....

Фетаи бара ЕУ да асистира во избор на обвинители

Специјалната обвинителка Фатиме Фетаи на денешната расправа за предлог-законот за ЈО, побара при изворот на обвинители за гонење организиран криминал...