„Дело“ за можно влијание на САД: УЧК со две влади на Балканот

Највлијателниот словенечки весник „Дело“ во анализа под наслов „Великоалбански тапанџии“  пишува за состојбите на Балканот низ призмата на влијанието на САД врз политичките текови...

Претседателот Иванов против Горна и Северна Македонија?

Новото решение за името меѓу Македонија и Грција да не биде на штета на трети држави е ставот на македонскиот претседател Ѓорге Иванов изнесен...

Блокираното видео од инцидентот во Аеродром

Читател на expres.mk ни го испрати видеото од инцидентот што се случил во населбата Аеродром во Скопје каде дојде до судир меѓу патници на...

Стоилковски: Се гонат новинари и професори

Новинарот Наум Стоилковски во пост на социјалните мрежи пишува дека професори и новинари се гонат од страна на властите за јавно изречен збор. Тој...

Што содржи „Декларацијата за пријателство и соработка“ меѓу Македонија и Бугарија

По неколку месечни интензивни дипломатски напори и преговори „Декларацијата за пријателство и соработка меѓу Република Македонија и Република Бугарија“, беше потпишана на 22 февруари...

Агим Јонуз му се извини на Ристо Никовски (ВИДЕО)

Аналитичарот Агим Јонуз јавно му се извини на екс амбасадорот Ристо Никовски кого го навреди пред околу еден месец на емисија на ТВ 21. Јонуз...

Ване Цветанов: Зоран Заев е новиот и модерен Гоце Делчев!

Поранешниот директор на Управа за спречување на перење пари и финансирање тероризам, Ване Цветанов, во емисијата „24 анализа“ на ТВ 24 го спореди премиерот...

Ќосето по втор пат замина во историјата

Споменикот, на Андон Јанев-Ќосето во текот на ноќта беше отстранет, а на социјалните мрежи се појавија видеа од демонтирањето на „најконтроверзниот“ од петте споменици...

Павлопулос чекал да се реши името „според меѓународното право и историјата“

Грчкиот претседател Прокопис Павлопулос одново ја услови поддршката за членство на Македонија во Европска унија и во НАТО, но овој пат не спомна иредентизам,...

„За самонаречени патриоти, некако многу со страв“, твитна Димитров, па го распнаа

Министерот за надворешни работи Никола Димитров не кажа за кого е наменета пораката од неговиот профил на „Твитер“, но огромно мнозинство од тие што...

Последни вести

Лидерот на ММДЧП во конфликт со шефицата на канадската дипломатија за Македонија

Лидерот на Македонското меѓународно движење за човекови права Бил Николов влезе во директна конфронтација со една од најмоќните луѓе во Канада, министерката за надворешни...

Како Мицкоски ги убедил партнерите за предвремени избори ?

Лидерот на опозицијата Христијан Мицкоски добил поддршка од партиите кои се дел од коалицијата предводена од ВМРО-ДПМНЕ за предвремени избори. Дел од партиските лидери биле...

Фала Димитров: Македонката што ги победи Грците во САД остана без националност

Ана Дукоска, Македонката што го победи моќното грчко лоби во Конгресот на САД остана без правото да биде Македонка по националност. Користејќи го хаштагот #ПрашувамЗаСебе...

Адвокат Митровски: Каде гореше за ваква шверцерска објава на законот за јазици

Адвокатот Јанаки Митровски смета дека власта не е сигурна дека ќе победи на изборите и затоа на шверцерски начин е донесен Законот за јазици. Според...