Николов: Смешно е 11-милионска Грција да се плаши од 2-милиони Македонци

Спорот на Грција со Македонија е „лудило на историјата“ констатира бугарскиот публицист и продуцент Богдан Николов. На својот фејсбук профил, осврнувајќи се на деценискиот...

Кога Димитров тврдеше дека признавањето на уставното име ќе ја зајакне државноста

Поранешниот македонски министер за надворешни работи Антонио Милошоски извади од „нафталин“ напис во весникот „Нова Македонија“ од ноември 2004 година, во кој сегашниот шеф...

Џентилони брутално искрен кон З. Балкан: Не од љубов туку од страв од Русија

Италијанскиот премиер Паоло Џентилони во Трст им порача на западно балканските земји дека ЕУ не е „зад аголот“ што значи дека нивниот влез во...

Статус на денот: Само Меси влегува вака во шеснаесетник и дава гол…

Гестот на кандидатката за претседател на државата, Гордана Силјановска Давкова, денеска да посети еден од штабовите на нејзиниот противкандидат Стево Пендаровски, предизвка...

Кабинетот на Иванов му благодари на СДСМ што Заев го третира како криминалец!

На изјавата од пратеникот на СДСМ, Костадин Костадинов, дека шефот на државата дејствувал само кога треба да аболицира криминалци, кабинетот на претседателот Ѓорге Иванов...

Бугарија е далеку поголема воена сила од Македонија (видео)

Во периодот кога Македонија и Бугарија ги имаат своите ѕвездени моменти на пријателство, кога по посетата на премиерот Заев на Софија е најавено потпишување...

Од Охрид потсетување на „За заедничка Македонија“

Методија Анѓелкоски, редовен учесник во дебатите на социјалните мрежи во Македонија за актуелни прашања од национален интерес, за 27 февруари во Охрид најави одбележување...

Математички прецизно ВМРО-ДПМНЕ изгуби 11 пратеници

По синоќешното гласање недоверба во Собрание иницирано од најголемата опозициска партија, владата на Зоран Заев без проблеми го помина „тестот“ откако 62 пратеници се...

Поповски: Македонија беше надмудрена од Унгарија во шпионската битка

Македонските безбедносни служби беа надмудрени од страна на нивните унгарски колеги во случајот "Бегството на Груевски", смета новинарот Љупчо Поповски кој учествуваше во дебатна...

Мехмети: Албанците не прифаќаат име за втора српска држава

Додека многу македонски граѓани протестираат, а стотици интелектуалци како и здруженија во дисјаспората гласно се противат на промена на името, албанското граѓанство во Македонија...

Последни вести

Брза интервенција на пожарникарите, извадени децата од лифтот во Ново Лисиче

Со брза интервенција на скопските пожарникари се извадени петте млади луѓе кои десетина минути по 23 часот беа заглавени во лифт во скопската населба...

Деца заглавени во лифт чекаат спас во Ново Лисиче

Пет млади луѓе од десетина минути по 23 часот се заглавени во лифт во скопската населба Ново Лисиче во општина Аеродром. Откако тие со помош...

Пендаровски потпиша укази за четири закони со „Република Македонија“ во името

Иако уште од првиот ден во претседателскиот кабинет Стево Пендаровски во секоја пригода го користи новото име на македонската држава, наследникот на...

Град Скопје бара данок од скопјанка почината пред 30 години!?

Скопјанката Марица Стефанова родена 1912 година, пoчинaтa пред 30 години според службите на градот Скопје треба да плати...