Бутарис се правда: Никогаш не предложив сменa на името на аеродромот

Погрешно беа протолкувани моите изјави, никогаш не предложив, ниту предлагам промена на името на аеродромот, рече на вонредна пресконференција солунскиот градоначалник Јанис Бутарис, откако...

МПЦ се огради од ставот на Агатангел за името

„Тоа не е став на Светиот синод и на Црквата. Црквата не е поставена да решава политички прашања, туку да се грижи за духовниот...

Исламисти со потекло од Македонија в четврток на суд во Австрија

Седум млади луѓе на возраст меѓу 19 и 24 години, а со потекло од Македонија, од Босна и Херцеговина и од Чеченија, в четврток...

Захариева се радува за напредокот во преговорите за името

Мило ми е што има напредок во преговорите меѓу Атина и Скопје, одговори вицепремиерот и министерка за надворешни работи на Бугарија, Екатерина Захариева, запрашана...

Владика Тимотеј: СПЦ во мај го отвора прашањето за МПЦ-ОА

„Српска православна црква (СПЦ) нема сериозна намера да го реши црковниот проблем со МПЦ-ОА, а тој нејзин став не е променет веќе неколку години“,...

Бутарис во клинч поради Македонија, ќе држи прес конференција

Изјавата на солунскиот градоначалник Јанис Битарис за тоа дека треба да се размисли за промена на имињата на аеродромот и автобуската станица во...

Кумуцакос до Бутарис: Батали го името, чисти го Солун од ѓубре

Откако сугерираше Грција да го промени името на солунскиот аеродром Македонија, градоначалникот Бутарис остро нападнат од опозициската Неа Демократија. "Тој треба да ја остави дипломатијата...

„Јутарњи лист“: Македонија стана држава, а тоа можеби и не го сакаше

Осврнувајќи се на 26. години од исчезнувањето на СФР Југославија, за што како официјален датум се зема 15 јануари 1992 година, кога меѓународната заедница...

Тимоние: Коѕијас и Димитров како вистински државници

Во интервју за новинската агенција „Флака“, францускиот амбасадор во Македонија, Кристијан Тимоние, коментирајќи ги преговорите нагласува дека средбата на двајцата министри за надворешни...

Агатангел како војвода: Нема лесно да поминат, имаме комити (ВИДЕО)

Нема лесно да помине ова. Ние сме мирен и кроток народ но немаме намера да ја продадеме својата земја. Владиката Агатангел ја обвини актуелната...

Последни вести

Веспрем му се одмазди на Вардар за поразот во финалето на ЛШ

По Кил, уште едно катастрофално издание на ракометарите на Вардар во Лигата на шампионите, овој пат во Веспрем, каде што загубија со...

Муратовски до власта: Вие го сменивте името, тоа ве смени вас

Актерот Рубенс Муратовски кратко и јасно ја прокоментира најавата од премиерот Зоран Заев за предвремени избори во најбрз можен рок по недобивањето...

Милошоски: Заев заминува со Рашковски, Кики и Фрики, Курто Дудуш…

„Заев си заминува, ова му се последните недели/месеци на премиерското столче. Со него си заминуваат и Рашковски, Кики и Фрики, Курто Дудуш,...

Познати носителите на листите на СДСМ на изборните листи (ТВИТ НА ДЕНОТ)

Шега на сметка на власта откако премиерот најави предвремени избори. https://twitter.com/Trollowsky/status/1185553458881019906?s=19