Ниту еден Ром, Србин или Бошњак во советот на министерот за култура

Во Советот за култура на министерот за култура Асаф Адеми, има 15 советници од кои 7 се Албанци, 7 се Македонци а еден е...

Екс потпретседател на СДСМ му дава право на Заев да бира мир пред правда

Екс потпретседателот на СДСМ во последниот мандат на Црвенковски како лидер на партијата, Гордан Георгиев, му дава право на премиерот Заев да бира...

Ванковска: Преамбула од пластелин

„Конструкцијата на минатото во преамбулите е нужно селективно и со јасна цел: најсилна можна легитимација, утврдување на правото на постоење на државата. Во нашиов случај,...

Погребот на убиениот Грк во Албанија може да прерасне во протест!?

Телото на 35-годишниот Константинос Кацифас, кој беше убиен во престрелка со албанската полиција (RENEA) минатата недела, утре ќе му биде вратено на семејството. Грчки медиуми...

Твит на неделата: Проф. Горазд Росоклија

Живеев во Македонија во која семејства на предвоениот и повоениот шљам и багра, со генерации имаа привилегиран живот врз грбот на АСНОМ. Истите тие,...

Во Тетово се пеело и “Шип….ки пи..и”

Жители на Тетово реагираат на текстот за говорот на омраза на навивачката група Балисти и велат дека се работи за одговор на говорот на...

Германија пред 76 години го дешифрирала односот меѓу Македонците и Бугарите

Новинарот Митко Јованов открива мал дел од трудот на кој работи а кој зборува за информациите на Германија за Македнија во 1942 година за...

Исчезна 15 годишно девојче, родителите молат за помош

Викторија Настевска (15) од село Суводол, демирхисарско, е исчезната, а нејзините родители бараат помош за да се пронајде. Последен пат е видена вчера во...

Во Тетово се пее “Каурски пи*ки, убиј каура, Македонско девојче ку*ва голема” (ВИДЕО)

Во видео на групата СЛЕДИМЕ на Фејсбук се гледа и слуша како навивачите на тетовска Шкендија, Балисти, марширајќи по улиците на Терово пејат...

Функционер на ,,прозападниот” СДСМ на средба со човек на Путин

Во моменти кога владеачката СДСМ со сиот свој медиумски арсенал се обидува да докаже дека опозицијата освен што "се распаѓа" води антизападна кампања...

Последни вести

Најчевска: Луѓето немаат доверба во власта

Професорката Мирјана Најчевска се сомнева дека мерките кои ги најавува власта не може да се спроведат зашто граѓаните немаат доверба во институциите.

Силјановска за “Бароницата Минхаузен” Шеќеринска – Една слика, думи рој

Професорката Гордана Силјановска со коментар на изјавата на министерката Шеќеринска која сликањето пред симболот на УЧК го нарече неважна иконографија. "Министерката за одбрана звучи како...

ИВЗ има нов поглавар

Реис Ул Улема Шакир Фетаи од денеска е прв човек на ИВЗ, по оставката на Сулејман Реџепи кој...

Агитпроп економија – пишува д-р Кирил Миноски

По својата дефиниција Агитпропот подразбира „агитација“ и „пропаганда“или политичка пропаганда карактеристична за комунизмот од советскиот тип. Главната карактеристика на Агитпропот се политичките памфлети кои што...