Тодор Петров кабает ако не се реши името

„Светски македонски конгрес“ – екстремистичка националистичка организација денеска усвои декларација со цел „одбрана на името на државата и идентитетот на нацијата“, пишува грчкиот „Капитал.гр“....

Ѓуркова: Со Законот за јазици се губи кохезивноста на македонскиот јазик

Александра Ѓуркова, научен советник во Институт за македонски јазик „Крсте Мисирков“ - Скопје, смета дека со Законот за употреба на јазиците изгласан денеска, со...

„Комунална хигиена“ пред времето со двојазичните сметки за ѓубре

Уште недонесен Законот за употреба на јазиците, со кој албанскиот од денеска станува двојазичен на целата територија на Македонија, Јавно претпријатие „Комунална хигиена“ -...

Филмска сцена што најдобро ја опишува Македонија денеска

Антологиската сцена во филмот „Денови на искушение“, во која Петре Прличко зборува за македонската револуција, најдобро ја опишува состојбата во Македонија денеска. Филмот е снимен...

Заев со финтите на Груевски за клучни моменти

Иако неговата партија со години го критикуваше екс премиерот и лидер на ВМРО - ДПМНЕ Никола Груевски дека при сите важни одлуки и настани...

Кој од пратениците Македонци гласаше за двојазичност?

Веднаш по изгласувањето на Законот за употреба на јазиците, со кој албанскиот станува втор официјален јазик на целата територија на Македонија, на социјалните мрежи...

Собранието ќе мора пак да гласа за Законот за јазици

Со оглед на тоа што за претседателот Иванов законот за јазиците е противуставен сосема е сигурно дека тој ќе стави вето. Ако Претседателот на Републиката...

Рама, Мета и Баша пресреќни за вториот официјален јазик во Македонија

Албанскиот премиер Еди Рама речиси веднаш по гласањето на својот фејсбук статус објави дека ова е историско достигнување за Албанците. “Изгласувањето на законот...

Светот за албанскиот како втор службен јазик

Македонските народни избраници го усвоија законот со кој албанскиот јазик стана втор официјален јазик на земјата, а гласањето го бојкотираше главната опозициска партија, објави...

Британски академик: Притисокот за ново име на Македонија е опасен

Џејмс Петифер, професор по балканска историја на колеџот „Сент Крос“ од Оксфорд, како и член на Факултет по историја при Универзитетот во Оксфорд, предупредува...

Последни вести

Ѓорѓиев: За мојата земја, за мојот народ, за Македонија – газиииии!

По величествениот триумф од 3:1 над домаќинот Словенија, капитенот на одбојкарската репрезентација на Македонија, Никола Ѓорѓиев, со порака на Твитер:

Каде е семафорот во градот на чудата? (ВИДЕО)

Тетово, септември 2019 година. Градоначалник Теута Арифи, ДУИ Семафорот може да го види само тој што работи во трафиката. Видеото од неверојатното видео на следниов линк https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=10212057667516067&id=1805690562&sfnsn=mo&vh=i

Последниот поен од историската победа против Словенија (ВИДЕО)

ПОБЕДАА! ПАДНА СЛОВЕНИЈА!! 🇲🇰🇲🇰🇲🇰 pic.twitter.com/HYWLhSdZ5I — Stefan (@StefanDaskalov) September 17, 2019 https://platform.twitter.com/widgets.js

Колку пратеници ќе освои СДСМ ако Катица и Боки заминат во домашен притвор

Аналитичарот и лингвист Арменд Нухиу анализира колку пратеници ќе освои СДСМ на следните парламентарни избори ако Катица Јанева и Боки 13 од ефективен заминат...