Доналд Трамп: Западниот Балкан е закана за националната безбедност на САД

Со своето писмо до Конгресот на САД, американскиот претседател Доналд Трамп ја продолжува состојбата на „Национална вонредна состојба“ (National Emergency), се вели во информацијата...

Се остваруваат изборните ветувања: Судот пак ќе расправа за Монструм

На 29 -ти овој месец Врховниот суд на Република Македонија ќе ја разгледа жалбата на обвинетите за случајот  “Монструм” во кој им се судеше...

Македонецот што зборува 21 јазик (видео)

Зоран Радичевски е нашиот сограѓанин што говори 21 јазик. "Ова е Ваутер Кордјуенер, холандски полиглот кој во Холандија го среќава Зоран. Разговараат на различни теми...

МНР не одговара на грчките провокации

Македонското министерство за надворешни работи одбива да ги коментира наводите на идеологот на грчката надворешна политика од деведестите годинни на 20 век и човекот...

Давитковски: Македонија ќе колабира од ново партиско цунами

Екс деканот на правниот факултет „Јустинијан Прима“ во Скопје Борче Давитковски бара новата влада да се воздржи од целосни промени на сите позиции кои...

“Коста звани гроф” меѓу првите жртви на договорот со Бугарија

Филмот "Трето полувреме" на режисерот Дарко Митревски да биде ставен под ембарго за емитување на Македонската телевизија или на други медиуми под контрола на...

За судиите нема друг спас освен „Бенгалорски правила“

Целосна примена на ткн „Бенгалорските начела“ е една од предвидените активности на македонското Здружение на судии со кои треба да се овозможи целосна професионалност,...

Тунелите и косините ќе го оштетат буџетот, но ќе ја отежнат и “Траекторија” за...

Во извештајот од надзорот за работата односно застојот на работата на патните правци Кичево-Охрид и Миладиновци-Штип констатирани се проблеми со нестабилност во косините, потреба...

Уставен суд: Ќе има ли УБК пристап до машините за прислушување?

Највисокиот македонски суд денеска дебатира за уставноста и законитоста на членот 175 од Законот за електронски комуникации кој македонските телеком оператори  ги обврзува да...

Во македонските учебници ќе се менуваат лекциите што провоцираат

Исклучиво политиката а не граѓаните е виновникот за заладените односи меѓу Бугарија и Македонија смета прмиерот Зоран Заев по завршувањето на посетата на Софија. Според...

Последни вести

Незири: Царовска има диктаторски амбиции, може да ја вработиме како уредник

Ако Царовска сака да ги уредува насловите на текстовите ќе и понудиме да биде уредник, е коментарот на еден од уредниците на истражувачкиот медиумски...

Садула Дураки поднесе оставка, му пиша на Заев

Министерот за животна средина поднел освка на местото на прв човек на Министерството за животна средина. Дураку,  според предлогот на...
ФТО: независен

И ДУИ побара објаснување за акцијата во Љуботен

Пратеникот од ДУИ, Артан Груби, побара објаснување од Финансиска полиција за акцијата за заплена на тутун во скопското село Љуботен:

Унгарија рече „да“ за Македонија во НАТО, Ордановски го прогласи Сијарто за шизофреник

Парламентот во Будимпешта денеска едногласно го ратификувал протоколот за пристапување на Северна Македонија во НАТО. За протоколот, како што соопштија...