Ако не беа САД, Македонија немаше да успее во ништо, смета Османи

Вицепремиерот за европски прашања Бујар Османи ги прогласи Соединети Американски Држави за заслужни за сè што Република Македонија успеала да постигне како независна држава. „Речиси...

Пола од македонските граѓани против промена на името заради ЕУ и НАТО

Речиси секој втор граѓанин на Македонија е против промена на името заради влез на државата во Европска унија и во НАТО, покажуваат резултатите од...

Кој го „мести“ премиерот со црвен тепих

Цевениот тепих за премиерот Зоран Заев за време на закројувањето лозје во чест на Свети Трифун предизвика смеа на социјалните мрежи кај дежурните критичари. И...

Кумановка загина за Исламска држава во Сирија

Жена од Куманово, членка на терористичката организација Исламска држава, е убиена во Сирија, потврдија нејзини роднини. „Таа заминала од дома пред четири години и подоцна...

Груевски се жали дека секој ден „виси“ во суд

Поранешниот лидер на ВМРО-ДПМНЕ и премиер, Никола Груевски, на шега рече дека во судот доаѓа толку често што треба да му дадат канцеларија и...

Американец илегалец во Македонија (Видео)

Фотографот Фил Лампрон е фатен во правниот лавиринт на македонската администрација и со месеци е заглавен во земјава. Лампрон е државјанин на САД кој е...

“Никој нема да ни биде крив ако останеме без сенка”

Искрено, аргументирано и трогателно е писмото на извесен автор Валерјан Моневски објавено од порталот Оф.нет.мк Во овој напис почетокот и крајот на писмото кое цело...

Што е по националност синот на Киро Глигоров?

Вели дека со мајка му зборувал македонски, не му пречи име „Вардарска Македонија“ како име на земјата каде татко му бил прв претседател по...

„Журнал“: Со 50 отсто Албанци во Македонија, Косово и Албанија имаат право да се...

За Косово и Албанија е важно Македонија и Грција да го решат спорот за името, децениски проблем што сега влегува во „жешка фаза“, велат...

Орданоски: СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ се договориле за директор на МТВ

Марјан Цветковски е реизбран за генерален директор на МРТВ, со одлука на Програмскиот совет на јавниот радиодифузер, но всушност се работи за договор меѓу...

Последни вести

„Ла Верита“: Заев заминува под притисок на ЕУ и на истрагите за корупција

Под наслов „Во Македонија премиерот Заев поднесува оставка. Под притисок на ЕУ и на истрагите за корупција“, италијанскиот весник „Ла верита“ го...

„Слободна далмација“: Заев ќе падне поради договорите со Бугарија и Грција и -двојазичноста

Хрватскиот весник „Слободна Далмација“ предвидува пад на Владата на Зоран Заев поради неуспехот на неговата политика преку отстапки со националните...

Мицкоски: Ниеден договор не може да ме спречи да се нарекувам Македонец

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ синоќа во емисијата Клан Дебата се осврна на прашањето на договорите со соседите и декларацијата од Софија...

Таравари го нарече премиерот „Мурто Амнестија“

Градоначалникот на Гостивар на Фејсбук реагираше по ироничната изјава на премиерот Зоран Заев кој синоќа во емисијата 360 степени на Алсат М...