Ладино пејачка со корени од Битола ја афирмира Македонија меѓу Евреите

Сара Ароесте, јудео-шпанска музичарка родена во САД, ладино пејачка и промотор на сефардската еврејска музика и културно наследство, во подолго интервју за блогот „Џускул“...

Шлаканица од Ѕанакопулос: Димитров знае што бараме за да има договор

„Мислам дека изјавите на господинот Димитров за време на преговорите не помагаат, бидејќи тој знае многу добро, а за овие работи разговараа и двајцата...

Шеќеринска контра Заев: Без решение, нема референдум

Вицепремиерката и министер за одбрана индиректно контра својот шеф премиерот Заев кој денеска зборува за референдум и убеденоста тој да успее. Според Шеќеринска за да...

Бугарија ќе ја подучува Македонија за претпристапните фондови на ЕУ

Бугарија ќе ги сподели своите искуства со апсорпцијата на парите од Европска унија со земјите од Западен Балкан, меѓу кои и Македонија. Ова е една...

Героски тврди: Горнамакедонија и Новамакедонија го менуваат нашиот идентитет

Споените имиња Горнамакедонија или Новамакедонија, какви што се спомнуваа во грчките медиуми, се непристојни предлози, затоа што тоа веќе не се сложени, туку нови...

Заев: Убеден сум дека референдумот ќе успее

Премиерот Зоран Заев верува дека во случај да се пронајде решение за спорот за името, македонските граѓани ан референдум истото и ќе го поддржат....

Грчки писател ги омаловажи македонскиот идентитет и јазик

По теркот на поранешниот министер за надворешни работи на Грција, Теодорос Пангалос, кој партијата „Виножито“ околу која гравитира македонското малцинство во неговата земја среде...

Новинар на ТВ 21 бил спречуван да го праша Нимиц на пресот во МНР!

Фуркан Салиу, новинар на ТВ 21, бил спречуван од Јане Лазевски, вработен во Министерство за надворешни работи, да му постави прашање на медијаторот за...

Нема сериозно повредени во тепачката во Ченто (фото)

Петнаесетина млади луѓе се приведени од полицијата по тепачката меѓу две групи во автобус на ЈСП во скопската населба Ченто. Приведените заедно со автобусот се...

Закани за новинар на ТВ 21 од вработен во МНР (видео)

„Ако поставиш прашање, никогаш нема да добиеш интервју“, изјави вработен во МНР, за време прес конфренцијата на Никола Димитров и медијаторот Метју Нимиц. Според ТВ...

Последни вести

Петрич на нозе поради сино-бело знаме со сонцето од Кутлеш и со натпис „Македонија...

Развеано сино знаме со бел крст со сонцето од Кутлеш во средина и со натпис „Македонија е грчка“, поставено врз адвокатска канцеларија...

Цветанова: Македонисти, засрамете се (ВИДЕО)

Професорката и екс министерка за култура Ганка Цветанова со критики до луѓето кои денеска го пречекаа и ракоплескаа на премиерот Заев кој беше на...

„Северни Македонци“ во твит на првиот човек на УСАИД

Марк Грин, администратор на американската агенција за меѓународен развој УСАИД, зборува за „Северни Македонци“ во својата објава на Твитер за посетата на...

МАН: Со поддршка на весници, владата поткупува и дискриминира

Македонската асоцијација на медиуми (МАН) го осудува предлогот на министерот Роберт Поповски поддржан од Владата за, како што вели, поткупување медиуми за...