Перфектниот обвинител имал многу мани, сметаат колегите обвинители

Советот на јавни обвинители на Република Македонија денеска гласал позитивно по предлогот на Владата за разрешување на републичкиот јавен обвинител Марко Зврлевски. Петар Аневски, претседател...

Основачот на „Стратфор“ предлага Балканска федерација за одбрана од Русија

Балканските земји имаат заеднички интерес и затоа треба добро да проценат каде одат и да размислат за „балканска федерација”, изјави вчера во Белград американскиот...

И Македонија виновна за тепачката на мечот Босна – Грција

Грчки навивачи тврдат дека една од причините за нервозата која што се претвори во општа тепачка на мечот во квалификациите за СП во Русија...

Варшава Институт: Македонија ставена на оган

„Во последниве години Русија значително ја зголеми својата активност на западниот Балкан. Москва се обидува да ги намали аспирациите на некои од екс југословенските...

Македонската дијаспора во САД ја обновува кампањата за неменување на името

Само неколку часа откако весникот Фајненшл тајмс прво напиша дека Македонија ќе го менува името за да влезе во НАТО а потоа на барање...

Светот пред нови напади од ИСИС, и Балканот на мета

Претставник на терористичката организација „Исламска држава“ преку криптирана порака интернет  ги повика денеска своите членови и симпатизерите да извршат терористички напади  во САД, Европа,...

Лоби фирма која работела и за Македонија има проблем во Вашингтон

Компанијата „ Меркури јавни работи“ од Вашингтон се соочува со проблеми пред американските власти поради тоа што несоодветно ја пријавила соработката со 5 држави...

Могерини бара владата да соработува со Груевски за името, реформите и Пржино

За високата претставничка на Европската Унија за заедничка надворешна и безбедносна политика Федерика Могерини клучен предуслов за спроведување на реформите, имплементација на договорот од...

Заев – Хан: Нема преговори со ЕУ без решено име, Заев очекува помош...

Еврокомесарот за проширување Јоханес Хан одби директно да ја коментира изјавата на грчкиот министер за надворешни работи Коѕиас кој пред два дена ги потопи...

Најмалку двајца од осомничените во „Талир“ нема да се појават во СЈО

Најмалку двајца од осомничените во случајот „Талир“, кој што се однесува на незаконско финансирање на ВМРО - ДПМНЕ денеска нема да се појават во...

Последни вести

Романците, Хрватите и Бугарите најбројни доселеници во Германија лани

Југоисточна Европа, посебно Романија, Хрватска и Бугарија, предничат во емигрирањето во Германија, каде што доселениците од овие земји биле најбројни минатата година,...

“Биолошка бомба” отчукува среде Скопје (ФОТО)

Во локал во близина на локацијата позната како "Тобако 2" во скопски Аеродром отчукува "Биолошка бомба", тврдат луѓе кои живеат во непосредна близина. Одвреме...

Заев се пофали: Ќе ме паметат како лидер што го смени името

Господинот Мицотакис е искусен политичар и сигурно ѝ мисли добро на својата земја и на своите соседи, па и на целиот балкански регион, вели...

Бугарски вицеадмирал до „браќата од Македонија“: Никој не ве сака, мисли и тагува за...

На долгата низа јавни личности од Бугарија со пораки за „заедничка историја“ со Македонија се надоврза и вицеадмиралот Пламен Манушев, пратеник на...