Ахмети: Каде ќе помине Албанец таму ќе се зборува албански

Освен македонскиот јазик и албанскиот е официјален во сите институции во Република Македонија, порача претседателот на ДУИ Али Ахмети, во емисијата „200“ на телевизијата...

По предлогот на Нимиц владата бара компромис и од Грција

"Во ООН се создаваат услови за придвижување на процесот напред, а исходот ќе зависи од подготвеноста за компромис на двете страни Владата на Република Македонија...

Се повлекува ли преговарачот Наумовски од преговорите?

Македонскиот преговарач во спорот за името, амбасадорот во Вашингтон Васко Наумовски по денешната средба во Њујорк со неговиот грчки колега Василакис и медијаторот Нимиц...

Германија се држи против Македонија на полувреме

Напнато прво полувреме со европскиот првак во кое пресреќните лица на Германците, кои водат со 12:11, покажуваат колку тешко им оди со жилавите Македонци...

Иванов стави вето на Законот за употреба на јазиците!

Претседателот Ѓорге Иванов во обраќање до јавноста попладнево објави дека нема да го потпише указот за стапување во сила на Законот за употреба на...

Грчки европратеник: Употребата на поимот Македонија од „Скопје“ е причина за војна!

Елефтериос Синадинос, европратеник на грчката ултрадесничарска партија Златна Зора, од седиштето на Европски парламент во Стразбур се обрати со предупредување дека употребата на поимот...

Мико: Сега е време да кажете во еден глас „Ние сме Македонија. Ние сме...

Американецот Џејсон Мико, голем поддржувач на македонската кауза, во својата најнова колумна „Љубовта меѓу Коѕијас и Османи и други факти“ им се обрати на...

Македонски сопружници во Швајцарија го „закрпиле“ социјалното за 244.000 франци

Брачна двојка од Македонија денеска се појави на Регионален суд во швајцарскиот град Бил за измама за социјална помош, обвинети дека не пријавиле приход...

Добивме Скендербег на државна поштенска марка

Двојазична поштенска марка со ликот на Скендер бег денеска беше промовирана во Собранието иако Законот за јазици, се уште не е стапен на сила. Претседателот...

Хрватски колумнист: Зошто на Грците им пречи демократска Македонија?

Хрватскиот новинар, филозоф, дипломат, преведувач, публицист, есеист и пишувач на осврти Бенјамин Толиќ во својата колумна за хрватскиот информативен портал „Хрсвијет.нет“ прави паралела меѓу...

Последни вести

Драматичен апел на родител чие дете се смрзнува во битолски интернат

Родител на ученик кој е сместен во интернатот Мирка Гинова во Битола со писмо апелира до директорката на установата да ја зголеми температурата...

Нов удар од “Блгарските братја”: Од Охрид до Несебар се збори ист јазик

Бугарската академија на науките смета дека македонскиот јазик не постои и оти тој е „писмено-регионална норма“ на бугарскиот јазик. Македонската позиција е лажна, заклучиле...

Хематологија во хаос, 7 вработени не можеле да издржат (ФОТО)

Во писмо испратено до генералниот секретар на Владата Драги Рашковски и премиерот Зоран Заев од вработени на Клиниката за хематологија во болницата „Мајка...

Џефери: Без Албанци нема да поминат измените на ВМРО-ДПМНЕ во Законот за јазици

Претседателот на Собранието вели дека измените во Законот за јазици што ги предлага ВМРО-ДПМНЕ нема да поминат во парламентот.