Кржаловски: На предвремени избори СДСМ може биде изненаден (ВИДЕО)

Првиот човек на невладината МЦМС Александар Кржаловски вели дека ако има предвремени избори се е можно. – Ништо не е невозможно, иако мислам дека никој...

Европратеникот Брок за име „со кое ќе биде јасно дека Солун не е дел...

Германскиот европратеник Елмар Брок во интервју за грчкиот весник „Катимерини“ се заложи за решение за прашањето за името на Република Македонија кое нема да...

Ристова – Астеруд за “гротескно парафразирање” на Фатиме Фетаи

Професорката Каролина Ристова Астеруд ја обвини обвинителката од СЈО дека ги злоупотребува реалните жртви на феномените чиј калуп Фатиме Фетаи и тоа за нелегитимна...

Села за бинационална држава, бидејќи Албанците биле една третина!

Веднаш по реизборот за претседател на Алијанса за Албанците на првиот конгрес на партијата денеска во Тетово, Зијадин Села меѓу приоритетите ги наведе двојазичноста...

Македонија аутсајдер на 63. „Евросонг“ според „Вилијам Хил“

Македонското дуо „Ај Кју“ и песната „Изгубено и најдено“ имаат само теоретски шанси за триумф на претстојното 63. издание на музичката манифестација „Песна на...

Борисов во Скопје на 75-годишнината од депортацијата на македонските Евреи

Бугарскиот премиер Бојко Борисов в понеделник, 12 март, ќе учествува на комеморацијата во Скопје за 75-годишнината од депортацијата на Евреите од територијата на денешна...

Беќир Асани е достапен 24 часа, ако го повикаат ќе се појави во ЈО

Беќир Асани, кои пред десетина беше учесник во инцидентот со полициска службеничка, при обид неговото непрописно паркирано возило да биде подигнато од „пајак“, за...

ДУИ и СДСМ да го усвојат Законот за јазици или Заев ќе ја изгуби...

„Ако Заев влезе во теренот на ВМРО-ДПМНЕ и почне да ги прифаќа барањата се да се врати Законот за јазици, да се дебатира во...

Писмо од дијаспората: Средете ја Македонија!

Том или Томе Георгиевски е обичен Македонец од дијаспората кој има свој став за состојбите во својата татковина. До својата 25 годишна возраст живеел во...

Тричковски не верува дека Геровски “го напишал најодвратниот текст во македонската историја”

Колумнистот на Слободен Печат бара од уредникот на весникот Бранко Героски да и се извини на обвинителката Фатиме Фетаи и на јавноста! Реакцијата на Тричковски...

Последни вести

Почина Ѓорѓи, го нема веќе дуото Селимова-Желчевски

Пејачот Ѓорѓи Желчески од антологиското дуо Селимова-Желчески, почина утрово во Белград на на 82 годишна возраст. Кевсер Селимова и...

Автомобил влета во карневал во Германија – десетина повредени

Сив мерцедес , колку што засега се соопштува, влетал во толпа за време на парадата во централниот германски град Фолксмарсен.Според локалните извештаи,...

Министерот Димитров ја прозва ЕУ на тест во март

„За да може да се продолжи да се говори за европската перспектива на регионот, неопходно е постигнување консензус за зелено светло...

Текстилните газди ќе се иселеле ако расте минималната плата

Државата да се воздржи од зголемување на минималната плата за да не дојде до целосен колапс на текстилната индустрија. Наместо вештачкото...