Прво заседание на владата, први промени во МВР

Денеска ќе се одржи првата владина седница во новиот состав на која што министерите треба да реферираат за првичните анализи направени по влезот во...

Повредени 8 специјалци, ауди пресекло пат на полициски конвој

  Тешка сообраќајна незгода се случила синоќа на булеварот Партизански одреди откако црно ауди со скопски регистерски таблички со голема брзина му го пресекло патот...

Чавков одбил да даде исказ за 27 април

Според најавата на емисијата КОД на телевизија Телма полицискиот функционер Митко Чавков одбил да даде исказ пред истрагата за случајот „27 април“. Во „КОД “...

Штајнмаер ЕУ ја моли, не игнорирајте го Балканот може да боли

Германскиот претседател Франк-Валтер Штајнмаер ја повика Европа да остане посветена на Западниот Балкан и покрај многубројните проблеми со кои се соочува регионот. Шајнмаер рече дека...

Александар Дамовски: СЈО може да се спаси преку Уставниот суд

Уредникот на порталот МКД.мк Александар Дамовски тврди дека уставниот суд може да го продолжи рокот  за поднесување обвинение за предметите што би произлегле од незаконски...

Како да се информирате за нашинците во Лондон по терористичките напади

Министерството за надворешни работи на Република Македонија, денеска го осуди синоќешниот терористички напад во Лондон, во кој според досегашните инфомации животот го изгубија 7...

Иванов и Вучиќ во конфликт со Тачи и Нишани

Српскиот претседател Александар Вучиќ за Ал Џезаира открива дека за време на вчерашниот состанок на балканските лидери во Брдо кај Крањ дошло до оштар...

На Брдо кај Крањ: Иванов до Штајнмаер, Вујановиќ ги дели Вучиќ и Тачи

Низа сериозни дипломатски тензии се на масата на состанокот на претседателите и шефовите на дипломатиите на земјите од Западен Балкна кои денеска се среќаваат...

Уште 24 часа за нови обвиненија на СЈО

Утре истекува рокот за поднесување на нови обвиненија по предметите кои произлегуваат од прислушуваните материјали но сомневањата за кривични дела кои произлегуваат од прислушуваните...

Велешките хакери покорисни од сите македонски дипломати и лоби групи

Неколкуте велешки момчиња кои што за време на претседателските избори во САД во ноември работеа на интернет кампањата на Доналд Трамп се поефикасни од...

Последни вести

Цветанова до Пендаровски: Прво ќе одговарате, ќе го вратите името, па ќе се обединуваме

Некогашната министерка за култура Ганка Цветанова му наброи низа услови на претседателот Стево Пендаровски пред да почне обединувањето на кое повика тој...

Еден од најголемите балкански филозофи во Скопје ќе говори за Тесла

Велимир Абрамовиќ, еден од најпознатите филозофи во регионот наскоро доаѓа во Скопје да промовира книга. Книгата „Тесла – еволуција на свеста на човештвото“ е ретка...

Што зборуваше Заев на 30 април годинава

Во тек на претседателската кампања, на 30 април на митинг одржан во Општина Илинден, премиерот Зоран Заев информирташе...

Ахмети на Заев: Не е владата одговорна туку ЕУ

Лидерот на ДУИ и коалиционен партнер во владата, Али Ахмети денеска имал средба со премиерот Зоран Заев а тема било недобивањето на...