Жерновски-Коце, дерби на локалните избори

Андреј Жерновски денеска соопшти дека размислува да се впушти во трка за градоначалничкото место во Скопје. Тој вели дека сигурно оди и тоа со...

Ацо Станковски: Фрчковски има две брилијантни идеи, легализација на проституција и лесни дроги

Уметникот Ацо Станковски кој беше гостин на емисијата „Само вистина“ на Канал 5 телевизија денеска го пофали професорот Љубомир Фрчковски за неговите идеи според...

Груевски до Хан: И од опозиција ќе работиме за влез во НАТО и ЕУ

ВМРО-ДПМНЕ и како опозиција силно ќе работи Македонија да добие преговори со Европската унија и членство во НАТО. Оваа порака од Брисел денеска ја...

Прибе се враќа на местото на препораките

Европската унија е подготвена да работи заедно и да ја поддржи новата влада во нејзините реформски напори а еврокомесарот за проширување Јоханес Хан повторно...

Груевски на конференција за Западен Балкан

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски денеска во Брисел остварил средба со естонскиот  европратеник Туне Келам кој е неформален известитувач  за Македонија во Европскиот парламент. Груевски...

Бартол: НАТО го враќа фокусот во регионот

Морнаричкиот капетан Горазд Бартолшефот кој е шеф Канцеларијата за врски на НАТО во Република Македонија денеска порача дела НАТО го враќа регионот на Западниот...

Името, НАТО и ЕУ – теми на разговорот Ципрас – Заев

Eвро-атлантската перспектива на Македонија, прашањето за името и можностите за развивање на билатералните односи,  биле теми за кои телефонски разговарале премиерот на Грција Алексис...

Бројчаникот за украдените пари ќе врти само со правосилни пресуди

На вчерашната дебата со уредници на неколку медиуми на МТВ премиерот Заев призна дека како човек има желба да „соблече барем една фасада“ но...

Заев: Законот ќе важи и за моето семејство, нема договор за амнестија

Лидерот на СДСМ и премиер Зоран Заев на  дебата со уредници од повеќе македонски медиуми на државната телевизија изјави дека во последните 30 месеци...

Најгромогласниот аплауз денеска го заслужи камионџијата на Плоштад

На сета еуфорија денеска кога Вардаровите ракометари ја донесоа титулата од Лигата на шампионите, и на сите скандирања, песни, аплаузи, потегот на денот беше...

Последни вести

Заев ја промовира кратенката НРТВ за јавниот радиодифузен сервис

НРТВ е кратенката што премиерот Зоран Заев ја употреби на Твитер за Македонска радиотелевизија (МРТВ), на која синоќа гостуваше заедно со министерката...

Николов ѝ донесе на Македонија највисок пласман во квалификации за ЕП во фудбал

Бобан Николов со голот во втората минута од судиското надополнување на времето од првото полувреме ѝ донесе на фудбалската репрезентација на Македонија...

Панчевски за куќниот притвор на Јанева кај син ѝ: Држава ли е ова, институции...

Поранешниот претседател на Основен суд Скопје 1, Владимир Панчевски, реагира на одредениот домашен притвор за бившата шефица на Специјалното јавно обвинителство, Катица...

ЕУ се нуди да ни помогне да изградиме мигрантски кампови!?

Еврокомесарот за миграција, Димитрис Аврамопулос, вели декаУнијата е подготвена да ѝ помогне на Македонија за изградба на нови кампови за бегалци.