Тајна средба во Атина, советниците на Заев и Ципрас во акција

Вчера во Атина, со учество на 3 дипломати од МНР, направен е договорот за смена на името, објави поранешниот министер за надворешни работи Антонио...

Експерт од САД бара да се притисне Грција да го реши спорот со Македонија

Лук Кофи, американски политички советник и веќе шест години соработник на конзервативната фондација „Херитиџ“, бара од САД да извршат притисок врз Грција „за да го...

Папата Франциск го воздигна Апостолскиот егзархат во Македонија во епархија

Досегашниот Апостолски егзархат во Македонија, воспоставен во 2001 година од папата Јован Павле Втори, со одлука на сегашниот папа Франциск од денеска е воздигнат...

Шлаканица од Заев за Борисов!?

Доколку Скопје и Атина навистина се обединат околу името „Република Северна Македонија“  тоа е отворена територијална претензија кон Пиринскиот крај, кој географски е дел...

Заев попусто преговара, Иванов има адут против ерга омнес за името

Претседателот Ѓорге Иванов, кој се противи на решение за името по принципот ерга омнес, има механизми со кои може да го спречи планот на...

Приштина ги спроведува заканите на Рама за „еден народ во една држава“

Парламентот на Косово ги засили шпекулациите дека Тирана и Приштина во координација работат на идејата за Голема Албанија на која предупреди лани албанскиот премиер...

Коѕијас на суд во Грција за велепредавство околу името „Македонија“

Сегрчката федерација на македонските културни асоцијации поднесе тужба против министерот за надворешни работи Никос Коѕијас, обвинувајќи го за велепредавство со водењето на разговорите за...

Иванов против „личен договор“ меѓу Заев и Ципрас!

Претседателот на Република Македонија вели дека целиот процес околу името наликувал на личен договор меѓу премиерот Заев и премиерот Ципрас. Ѓорге Иванов, денеска, како што...

Соработник на Г.г. Стефан со алузии за предавство, сатанизам, манипулации на “квазиновинарот” Героски

Близок соработник на поглаварот на МПЦ -0А, презвитерот Бобан Митевски со невообичаен напад врз уредникот на весникот Слободен Печат и порталот Плусинфо.мк, Бранко Героски. Откако...

Заев до Цариград испратил замолница, а не писмо (ВИДЕО)

Портпаролот на Владата, Миле Бошњаковски, денеска не сакаше да ја коментира содржината на писмото испратено од премиерот Зоран Заев до вселенскиот патријарх Вартоломеј. Бошњаковски сега...

Последни вести

Во Косово осум починати и 207 нови случаи на корона за 24 часа

На Косово, потврдени се 207 нови случаи на коронавирус по извршени 401 тест, а осум пациенти починале, соопшти Националниот институт за...

Корона во САД: Над 65.000 заразени за 24 часа

Нов црн рекорд на заразени со коронавирус е забележан во САД откако биле регистрирани повеќе од 65 илјади случаи за 24 часа.

УНЕСКО со предупредување ако Аја Софија стане џамија

УНЕСКО мора да биде известен за каква било промена во статутот на истанбулскиот музеј Аја Софија за која турските власти најавија...

Заев ќе ги укине министрите без ресор

„Ги укинуваме кабинетите на сите 7 министри без ресор во новата, уште подобра Влада предводена од СДСМ и коалицијата ’Можеме‘. Ќе...