Нов скандал: Талат Џафери забранил пратениците да добијат доверлив материјал

Шефот на собраниската комисија за надворешна политика денеска откри скандал во кој учествува спикерот на собранието Талат Џафери. Антонио Милошоски откри дека Џафери со усмена...

Цветанка Ласкова се огради од грантот за снаата, за синот ништо не кажа

Советничката на премиерот Заев за култура Цветанка Ласкова се јави на социјалните мрежи. Објаснува дека не влијаела на владините економски политики и дека не...

Дали Косово ќе се смилува за нашите патлиџани?

Министрите за трговија и за земјоделство на Македонија, Србија, БИХ и Црна Гора денес во Белград ќе се обидат да најдат заеднично решение на...

Словенија бара трговец со луѓе од струшко Калишта

Словенечките власти со помош на Интерпол бараат трговец со луѓе роден во селото Калишта што се наоѓа во близина на Струга. Според потерницита од Интерпол...

Едиторијал: Идиоти остануваат идиоти и кога невини деца гинат (ФОТО)

Додека во Македонија се разврза дебата за говорот на омраза од нелуѓето што мислат дека смртта на недолжните грчки граѓани и деца во пожарите...

Муратовски за грчкиот пожар: Да, шовинизмот им е огромен, ама не ситете се

Актерот Рубенс Муратовски со прекор за оние свои сонародници што апокалиптичниот пожар во Грција го толкуваат како некаква божја правда за сите неправди од...

Навивачите на ПАОК со транспарент „Македонија е една и единствена и таа е тука“

Македонија е застапена во пораките на два транспарента што навивачите на ПАОК ги истакнаа на трибините на стадионот во Солун пред вечерашниот натпревар со...

Три деца во тешка состојба, се утврдува дали има лекарска грешка

Имало ли пропусти во лекувањето на трите деца со дијабетес тип 1, од Свети Николе, Гевгелија и Охрид, кои во состојба на кетоацидоза се...

Бугарски тајкун близок на Борисов е заинтересиран за ФК Вардар

Контроверзен бугарски бизнисмен, човек од доверба на Бојко Борисов на пат да го купи Фудбалскиот клуб Вардар. Според извори на Алфа во Софија,...

„За самонаречени патриоти, некако многу со страв“, твитна Димитров, па го распнаа

Министерот за надворешни работи Никола Димитров не кажа за кого е наменета пораката од неговиот профил на „Твитер“, но огромно мнозинство од тие што...

Последни вести

Мадрид пак под карантин

Поради зголемен број случаи на коронавирус, Мадрид и уште девет други околни општини ќе бидат ставени во карантин, а ќе биде...

Бугарија го прогласи 24 Мај за Ден на бугарската писменост, а не на словенската

Бугарското Народно собрание го преименува празникот 24 Мај во чест на светите браќа Кирил и Методиј во Ден на бугарската писменост, просвета...

Захариева: Гоце Делчев е едно од многуте прашања што треба да се решат

Македонија мора да го почитува и да го спроведува Договорот за пријателство и добрососедство што го потпишавме, изјави бугарската вицепремиерка и министерка...

Груби вели дека не е вина на „рамковните“ што седат дома

Формирана е работна група која ќе ги систематизира вработените по Рамковен договор кои не се распоредени,изјави денеска првиот вицепремиер, Артан Груби.