Грција и Македонија разговараат, Бугарија провоцира, Русија се заканува

Иако минатата недела бугарскиот премиер Бојко Борисов во Берлин кај германската канцеларка Меркел лобирал за европска помош за Македонија не сите во оваа земја...

Според анализите на Москва, Балканот во ЕУ до 2024 година

Рускиот државен медиум „Спутник“ предвидува дека Балканот може да влезе во ЕУ до 2024 година. Во текстот на оваа тема рускиот портал цитира изјава на...

Русија се лути, ја менува политиката кон уставното име на Македонија

Иако во официјалните контакти и изјави досега не беше најавена промена во позициите на Русија за македонското уставно име се чини во Москва има...

Невреме во Скопје со големи топки град

Скопје и околината попладнево ги зафати големо невреме проследено со град кој на периоди беше толку силен што ги прекри улиците, тревните и земјените...

Екс  владата вработувала до последен здив, лепче имало и за соло пејачи

  На десетина дена пред заминувањето, претходната Влада вработила 80 лица, меѓу нив имало и кадар со средно музичко образование отсек соло пеење. Извори од Владата...

Сведок: Зврлевски си оди, во ЈО нема кој да работи

Во Јавното обвинителство на Македонија владее паника откако стручните служби сфатиле дека 40 стручни соработници, со договори за вработување на 6 месеци, од 1...

ВМРО – ДПМНЕ го доби тоа што го бараше, за замениците на крај

По долга дебата парламентарното мнозинство го прифати барањето на ВМРО-ДПМНЕ, именувањето на заменици министри да биде последна точка на денешната собраниска седница. За опозицијата...

Атина бескомпромисна: Отфрлен планот на Заев „со ФИРОМ во НАТО“

Грчкиот шеф на дипломатијата, Никос Коѕиас денеска без многу задршка ги отфрли плановите на новата македонска влада за прием во НАТО со референцата ФИРОМ. Новата иницијатива...

На Грција не и се брза: Името не е тема на средбата Коѕиас –...

Прашањето за името нема да биде дискутирано на денешниот состанок во Атина меѓу министрите за надворешни работи на Грција и Македонија, Никос Коѕиас и...

Анализа на Александрос Маљас: Решението е сложено име со географска одредница за секаде

По зголемените очекувања на македонската јавност за можно решение на спорот за името и брз влез во НАТО и започнување преговори со ЕУ се...

Последни вести

Петта жртва од експлозијата на плинска боца во Романовце

Уште едено лице кое беше повредено во експлозијата на плинска боца во Романовце денеска им подлегна на повредите, со што бројот на...

Идентификувани патниците кои патувале со заразената од коронавирус (ВИДЕО)

Министерот Филипче на вонредната прес-конференција вечерва информираше дека сите патници со кои патувала жената заразена со корона вирус се идентификувани и...

Арсовска: Кабловските оператори не смеат да ги „затемнат“ екраните

Кабловските оператори треба да ја преиспитаат одлуката за укинување на емитувањето на каналите и мора да ги почитуваат договорите што ги...

Филипче: Потврден првиот случај на коронавирус кај нас

Ова беше потврдено предмалку на прес-конференција на премиерот Оливер Спасовски, министерот за здравство Венко Филипче и докторот...