Во судот бојкотираат, во Куманово оставија деца без татковци и вдовици

Обвинетите за убиството на 8 македонски полицајци денеска на судењето за Диво Насеље покажаа цинизам од невидени размери пред се пред семејствата и најблиските...

Феминистките се побунија – има ли во ДУИ и СДСМ квалитетни жени?

Професорката на правниот факултет во Скопје и поранешна пратеничка на СДСМ Каролина Астеруд Ристова денеска преку својот профил на фејсбук го крена гласот против...

Старите предрасуди да запрат- Владата не смее да биде „ваша и наша“

Реакциите на македонската јавност во врска со кандидатите за министри покажуваат дека Македонија сеуште не е подготвена за граѓански поглед на политиката. За разлика од...

Парламентарното мнозинство со 61 пратеник – Ахмети се сели во Скопје

Пратеник на ДУИ во партијата најавил дека размислува дали да се појави на гласањето за новата влада во Собранието по што највисокото раководство дал...

За најмалку познатиот министер во новата влада „заслужен“ татко му

Покрај Булент Салиху кој што е член на централното раководство, најнепознат од сите министри во новата влада предложени од ДУИ е младиот  32 годишен...

Талат работи и во недела навечер, закажана седница за избор на влада

Претседателот на Собранието Талат Џафери вчера пред полноќ преку  неговиот кабинет објави дека за во вторник закажува седница на парламентот на кој што треба...

Села одлучи – Што добива за влез во владата?

Партијата на Зијадин Села „Алијансата за Албанците“ одлучи да биде дел од новата влада во која што ќе добие две министерски места – за...

Беса нема да биде дел од новата македонска влада

Движењето Беса, кое на последните парламентарни избори освои пет пратенички места, денеска соопшти дека нема да биде дел од новиот владин состав. По одржаната...

Заев за Османи: Во Бомбите го обвини за криминал а сега ќе му биде...

    Мандатарот и лидер на СДСМ Зоран Заев наредната недела ќе се соочи со сериозен политички и партиски предизвик откако на предлог на ДУИ ќе...

Рамиз Мерко – За Ахмети и Џафери беше „мајмун“ а сега е добар за...

Човекот за кој што лидерот на ДУИ и еден од основачите на партијата Муса Џафери пред неколку години сметаа дека е „мајмун“ од идната...

Последни вести

МВР прими донација од Кина по барањето од министерот Чулев

Македонското Министерство за внатрешни работи прими донација од Кина во медицинско-хигиенски материјали. „Со големо задоволство сакам да ја информирам...

Откако за 24 часа починаа 849 лица од корона – Шпанија во карантин

Во шпанија е забележан рекорден број на починати во изминатото денонокие, по што во оваа земја е прогласен општ карантин.

Димитриев: Тие што сега се гордеат со донираната полска болница од Норвешка, тогаш критикуваа

Емил Димитриев, технички премиер пред парламентарните избори во 2016 година, го коментира поставувањето на полската болница кај Инфективната клиника во Скопје за...

За екс-градоначалникот на Битола, Талески, 8 години затвор

Поради злоупотреба на службената положба и овластувањата со превоз на ученици во средните и основните училишта на територијата на општина...