Како ИТ инжинер би го решил проблемот со името?

Твитер и Фејсбук активистите понекогаш имаат одлични решенија, за жал најчесто нивните решенија не се спроведливи во дело кога е во прашање политиката. Еве едно...

Џафери и Ѓорчев се скараа, полицаец остана без плата

Претседателот на Собранието Талат Џафери побарал од министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски да го казни припадникот на собраниското обезбедување кој вчера не ја...

Во Скопје доаѓа американски „Булдожер“ за решавање на името

Американскиот државен секретар Рекс Тајлерсон наскоро би требало да го посети Скопје во обид да издејствува решение на спорот за името и влез на...

Нова влада стари приказни: Вицепремиер во војна со медиуми

По објавувањето на анализата на проектот Призма на Балканската истражувачка мрежа (БИРН) во која се зборува за врската меѓу компанија во сопственост на вицепремиерот...

Висок вмровски функционер гостин на политички митинг во Тирана

Заладените односи меѓу екс владата и владата на Еди Рама, како и анимозитетот кај албанските партии кои одбија да влезат во коалиција со победникот...

Блокираното видео од инцидентот во Аеродром

Читател на expres.mk ни го испрати видеото од инцидентот што се случил во населбата Аеродром во Скопје каде дојде до судир меѓу патници на...

Тајната и јавната полиција добиваат нови шефови

  Лазе Велковски во Бирото за јавната безбедност и Горан Николовски во тајната служба УБК е новиот двоец кој во наредниот период ќе ги водат двата...

СЈО го пречека Сашо Мијалков

Специјалното јавно обвинителство денеска во својство на осомничен го пречека поранешниот директор на Управата за безбедност и контраразузнавање Сашо Мијалков. Екс шефот на тајната полиција...

„Форин Полиси“ не се повлекува: „Новата влада за ЕУ и НАТО би го сменила...

Угледниот американски магазин и по 24 часа од објавувањето не го менува својот коментар на Твитер според кој „Новата влада за влез во ЕУ...

ТЕЦ Осломеј во опасност, не ги задоволува еко – стандардите на ЕУ

Кичевската термоцентрала Осломеј е една од балканските термоелектрани кои што не ги исполнуваат новите европски стандарди за загадување и нема да може да функционира...

Последни вести

По „третманот“ од Рускоска и Кацарска, дали соработникот Нинџа очекува „прегратка“ и од Апелација?

Александар Василевски Нинџа, осуден на 8 години затвор за настаните на 27-ми април денес се наоѓа во Апелациониот суд во Скопје каде заедно со...

Чулев обвини дека АНБ ги задржа можностите да прислушува!?

Поранешната УБК, а сега Агенција за национална безбедност (АНБ) ја задржала техничката...

Суд за човекови права: Бугарија мора да регистрира здружение на Македонците

Со денешната пресуда на Судот за човекови права во Стразбур, Македонците во Бугарија извојуваа голема победа против...

Тројца починати, 38 нови случаи на коронавирус

На Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби почина 74 годишен пациент, лекуван на клиниката...