Таравари тврди дека нема лекарска грешка во случаите на починатите бебиња

Трите бебиња кои минатата недела починаа на клникиката за гинекологија биле со белодробни проблеми, а Министерството за здравство ги очекува резултатите од направената обдукција...

Промените тргнаа: Аневски заминува, Спасовска наследник на Зврлевски

Петар Аневски си поднесе оставка од функцијата претседател на Советот на јавните обвинители, но останува да биде член на ова тело. Причините за оставката,...

Грција бара средба со шефот на ОН за името

Грчки извори тврдат дека грчкото министерство за надворешни работи со недели работи на средба меѓу министерот Коѕиас и генералниот секретар на Обединетите Нации Антонио...

Меѓународната заедница сеуште збунета од потегот на Белград кон Макеоднија

Неколку различни сценарија можат да стојат зад невообичаениот потег на Србија која што ги повелече и веднаш потоа ги врати своите дипломати од Скопје. Молчењето...

Коѕиас не може да ја одбегне антиката на средбата во Македонија

Прашањето за името дефинитивно нема да биде дел од агендата на средбата меѓу грчкиот министер за надворешни работи Никос Коѕиас неговиот македонски колега Никола...

Денеска уште едно починато бебе, непозната причина за смртта

По вчерашниот случај во Охрид каде што во градската болница почина двегодишно дете и неколкуте смртни случаи на клиниката за гинекологија во Скопје денеска...

Приштина најавува притисок врз Скопје по најавата за воздржаност на Македонија

Косовските власти се вознемирени од изјавата на српската премиерка Брнабиќ која што вчера откри дека Македонија ќе биде воздржана доколку дојде до гласање за...

Венецијанската комисија ќе го коментира законот за јазици откако ќе биде донесен

Венецијанската комисија ќе даде мислење за законот за јазици откако тој ќе биде донесен во Собранието, изјавил вчера во Драч македонскиот премиер Зоран Заев. Запрашан...

Името ќе се решава со позитивна атмосфера, предлог од Нимиц до крајот на 2017

Премиерот Заев очекува медијаторот во грчко - македонскиот спор за името, американскиот дипломат Метју Нимиц до крајот на 2017 година да даде нов предлог...

„Трансмет“ со најниска цена победила на тендер на ЕЛЕМ распишан од новата влада

Победата на компанијата „Трансмет“ на јавен тендер на државната компанија ЕЛЕМ за потребите на РЕК Битола е чиста и фирмата на Сеад Кочан повторно...

Последни вести

Втора ноќ протести и насилство во Белград, полициски час викендов веројатно ќе нема

Белград, но и уште неколку градови во Србија, втора ноќ едноподруго во знакот на масовни протести за најевеното ограничување на движењето претстојниот...

Твит на денот: Ако не гласаш на 15-ти, Грета може пак да му се...

Вистинскиот телефонски разговор на лидерот на СДСМ и експремиер Зоран Заев со лажната активистка за заштита на природата Грета Тунберг го инспирира...

Заев пак насамарен од лажната Грета Тунберг (ВИДЕО)

Руските панкери што во два наврати лани и полани го насамарија лидерот на СДСМ Зоран Заев кога беше премиер повторно го излажале и снимиле...

А да пробате еднаш без уцени? Pse jo? – Пишува Роберт Димитриевски

Време е за прв Албанец премиер на Македонија. Ако нема Албанци во Владата, ќе има војна. Ако Заев и Мицкоски направат македонска...