Героски анализира зошто едно обвинение за 27 април мора да падне

Во своја анализа на обвинението за 27 април против екс спикерот на Собранието Трајко Вељановски новинарот Бранко Героски дава преглед на настани, новоди, докази...

Дукоска до вториот човек на Агенцијата за иселеништво: Која држава ја претставува Шукриу?

Ана Дукоска, глобална координаторка на непартиското движење „Ние сме Македонија“ од Вашингтон, јавно го прозва вториот човек на Агенцијата за иселеништво.

Игор Југ останува во притвор

Уште триесет дена притвор доби кумановецот по проширената истрага што ја отвори Обвинителството. Обвинителството го товари дека бил водач на групата која упадна во Собранието...

Со која песна нè „поздравија“ на воената парада во Атина (ВИДЕО)

За време на воената парада по повод независноста на Грција и востанието од 1821 година во најмалку пет наврати воениот оркестар ја свирел песната...

Заев – Хан: Нема преговори со ЕУ без решено име, Заев очекува помош...

Еврокомесарот за проширување Јоханес Хан одби директно да ја коментира изјавата на грчкиот министер за надворешни работи Коѕиас кој пред два дена ги потопи...

„Ќе те убие албанска крв, Антиќу“: Закана од Ел Чека до Ахмети

Во последната „бомба“ што ја објавува на Фејсбук, Ел Чека директно се заканува на животот на Али Ахмети, кого го обвинува дека...

Цуцуловски го демаскира Малески уште во 2002 година

Професорот Љубомир Цуцуловски на Фејсбук посочува дека уште пред 18 години ја разоткрил контрадикторноста на првиот министер за надворешни работи на независна...

Никовски: Скопје не е Ерусалим, Македонија не е Америка

Македонија решението за името мора да го бара само преку СБ на ОН и да се избори да се прекине медијацијата и да се...

Знаете како се суди сте биле обвинет, јас не сум бил: Мицкоски најави што...

Ве гледам во очи и ви кажувам дека ќе одговарате, му порача лидерот на опозицијата Христијан Мицкоски на лидерот на СДСМ Зоран Заев на...

Објавени имињата на кандидатите за шеф на државата на ВМРО-ДПМНЕ

Професорката Гордана Силјановска е една од 9 те пријавени кандидати на ВМРО-ДПМНЕ за претседател на државата, потврди денеска портпаролот на партијата Владо Мисајловси....

Последни вести

Ковачки: Македонија крвари и ако не го запреме крварењето од повеќе рани – ќе...

Полковникот на Армијата на Република Македонија, Драган Ковачки, со драматично предупредување при објаснувањето зошто заплива во политичките води и од неодамна е...

Стиховите на Петре М. Андреевски избришани од наставната програма

Во скратената наставна програма за четврта година по Македонски јазик и литература замислете изоставени се Анте Поповски, Гане Тодоровски, Матеја Матевски, Петре М. Андреевски... Ова...

Македонци можат да учествуваат на настан на НАСА

Светскиот хакатон NASA Space Apps Challenge оваа година во нашата земја ќе се одржи по осми пат во организација на Њуменс Бизнис Акцелератор од...

Дукоска: Единствена платформа што функционира во Македонија е Тиранската

Глобалната координаторка на непартиското движење „Ние сме Македонија“, Ана Дукоска, ја коментира неуспешната проба на Националната платформа за онлајн настава.