Договорот со Бугарија ќе се ратификува по Нова година

Претседателот на Собранието, Талат Џафери, на денешната средба со бугарската потпретседателка Илијана Јотова во Скопје соопшти дека Договорот за пријателство, добрососедство и соработка меѓу...

Македонија со трет најбрз раст на извозот од ексју-републиките

Македонската економија во првите десет месеци од оваа година има остварено трет најбрз раст на извозот меѓу шесте републики од поранешна Југославија, покажува истражувањето...

Официјално, над 71.000 Македонци со бугарско државјанство

Од 2001 година досега 71.524 граѓани на Македонија добиле бугарско државјанство, соопшти потпретседателката на Бугарија, Илијана Јотова, за време на денешната средба со претставници...

Пратеникот Стоилковиќ ја повика Србија на реципроцитет со Македонија

На изјавата на премиерот Зоран Заев дека „Косово може да смета на поддршката од Македонија во сите процеси“ пратеникот во македонското Собрание, Иван Стоилковиќ,...

Србија ја „брише“ Македонија ако таа гласа за Косово во УНЕСКО!

Србија би можела да го повлече признавањето на Република Македонија под уставното име ако премиерот Зоран Заев остане на најавената поддршка за членството на...

Неверојатно разочарувачки рејтинг на ЕУ во Македонија

Соработник на Германскиот Маршалов Фонд (ГМФ) цитира анкета на „Регионалниот совет за соработка“ според која поддршката на граѓаните на Македонија за членство во...

Ќе падне ли забраната за пушење во угостителски објекти?

Либерализацијата на пушењето во угостителските денес влезе во собраниска процедура на расправа во Комисијата за здравство каде покрај пратеници учествуваат и  претставници на стручната...

Македонија сама предложила „Нова Македонија“, Грција прифаќа?!

„Нова Македонија“ е името што Република Македонија сама си го предложила, а Грција се согласува тоа да биде решението на 26-годишниот спор меѓу двете...

Пападакис: ЕУ не е подготвена за проширување – го „бајпасира“ Западен Балкан

„Малку е претерано да се каже дека можат Босна и Херцеговина, Црна Гора, Србија и Македонија да го заземат испразнетото место по заминувањето на...

Иванов: Името Македонија доаѓа од Индија!

Вршителот на работите во Амбасада на Индија во Бразил, Абхај Кумар, денеска сподели на „Твитер“ интересна порака. „Имав можност да се сретнам со др Ѓорге...

Последни вести

Катица Јанева „ги искара“ ревизорите за извештајот за бонусите во СЈО

Поранешната шефица на згаснатото СЈО испратила писмена забелешка до Државниот завод за ревизија во која наведува дека извештајот за тоа како се...

Шилегов со непроменет став: Три галии и 4 споменици ќе се отстранат

Скопскиот градоначалник Петре Шилегов не отстапува од најавата дека ќе продолжат активностите за остранување на дивоградбите што се под надлежност на Градот,...

Маскирани лица влегле во домот на инфектологот Вело Маркоски

Во текот на вчерашниот ден засега неидентификувани маскирани лица влегле во домот на докторот и водечки македонски епидемиолог Вело Марковски кој од минатата недела...

Жерновски сака за „шамарите во Центар“ Груевски да отслужи во Македонија

Поранешниот градоначлалник на Општина Центар, Андреј Жерновски, на Фејсбук ги коментираше денешните пресуди за предметот „Шамари во Центар“ за настанот што се...