Вечерва средба Заев – Мицкоски

Премиерот и лидер на СДСМ, Зоран Заев и лидерот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, вечерва ќе се сретнат околу 19 часот. На средбата, како што...

Протест: Никој нема право да ни го смени името (ВИДЕО)

„Никој, ни Владата, ни Собранието, ни Претседателот немаат уставни овластувања за промена на името на државата. Посебно не под ултиматум однадвор. Кој ве овласти...

„Македонија“ и „Едно име имаме“ ечи од полниот плоштад во Скопје (ГАЛЕРИЈА)

Во организација на натпартиското движење „Нашето име е наше право“, денеска, 4 март, на плоштадот „Македонија“ во Скопје се одржува протестен собир за изразување...

Ни кројат име од два збора слеани во еден: „Горнамакедонија“

Сложено име, но во форма на еден слеан збор, за сите употреби предлага Атина во Нацрт-спогодбата, според грчкиот весник „Неа селида“, јави дописникот на...

До каде е истрагата со прободеното момче, прашува ВМРО-ДПМНЕ (ВИДЕО)

„Четири дена поминаа, а Оливер Спасовски не ги повика на средба најблиските на момчето кое беше во критична состојба. Убиецот се уште се шета...

И Абориџините протестираат за Македонија

Македонската заедница во Мелбурн денеска им се заблагодари на сите што го поддржаа маршот за заштита на името Македонија. На маршот на кој учествуваа десетици...

Велков против Героски за рудниците

Еколошкиот активист Крум Велков во текст објавен на социјалните мрежи под наслов "THE ENVIRONMENTАLIST" му се спротивставува на новинарот Бранко Героски. Тој според него се...

Масовни протести на Македонците за името и за идентитетот во Австралија (ГАЛЕРИЈА)

Во четири града во Австралија денеска излегоа илјадници Македонци за да го кренат својот глас против менувањето на уставното име на нивната татковина Република...

ВМРО-ДПМНЕ: „Пајакот“ не ја удрил полицајката, срамно е МВР да бара снимки од граѓаните

  „Срамно е колкав напор вложува МВР во обид да објасни колку е невин партискиот функционер за нападот врз полицајката, а колку не покажува ниту...

Димитров: Сите освен Македонците сакаат да се Бугари

„Хрватите Бугари ли се?“ е насловот на колумна на контроверзниот бугарски историчар Божидар Димитров. „Прво, кои се Хрватите по потекло? Тие самите нагласија дека немаат...

Последни вести

Стравот предизвика набавка на лекови од Косово и панична потрага по лекот Фавира

Зголемените бројки на заразени и починати од Ковид-19 предизвува страв и паника кај граѓаните а голем дел од тие што не веруваат во мерките...

Шилегов ќе сели скулптури од „Скопје 2014“ на ливада во Ѓорче

Петре Шилегов, градоначалникот на Скопје, денеска на прес-конференција меѓудругото рече дека последната идеја е скулптурите и спомениците кои во рамки на...

Бучковски: Веќе е направена отстапка – Се бара ли фуснота за македонски јазик?

Екс премиерот и новоименуваниот преговарач со Бугарија Владо Бучковски изнесе неколку контроверзни информации во интервјуто за емисија на 24 Вести. Во еден дел од разговорот...

Османи: Во Софија немаме амбасадор, Бучковски ја пополнува празнина

„Не назначуваме техничко лице туку поранешен премиер кој во минатиот период има остварено значаен придонес во подобрувањето на односите меѓу двете земји...