Британскиот амбасадор „ја брани“ кампањата на Таравари

Британскиот амбасадор Чарлс Гарет смета  анализаta за (не)успешноста на „Твитер кампањата“ на министерот за здравство Таравари за која го прашуваат на социјалната мрежа,  експлицитно...

Македонски државјанин уапсен во Грција за шверц на Сиријци

Македонски државјанин на возраст од 41 година бил уапсен пред три дена во Грција под обвинение дека организирал илегален шверц на мигранти. Тој бил уапсен...

Велешки хакер пријавен во разузнавањето на САД поради интернет сајт

Сопственик на интернет сајт од Велес кој што пласирал лажни и навредливи вести за Хилари Клинтон во текот на кампањата за избор на претседател...

Хан бара итни мерки во најмалку пет области

Итно решавање на проблемите при следење на комуникациите, судската и обвинителската служба, надворешен надзор од независни тела на работата на владата, организирање на фер...

Тешка битка на Борисов и Захариева со бугарските ултранационалисти за Македонија

Бугарската министерка за надворешни работи Екатерина Захариева е под силни критики од бугарските националисти  кои што не можат да го прифатат новиот вокабулар на...

Трагедија во „Ѓорче Петров“, ги убил брат му и двајца внуци и се самоубил

Нарушени семејни односи е причината за тројното убиство што денеска на празникот Рамазан Бајрам се случило во скопската населба Ѓорче Петров. „Според првичните информации од...

Честит Рамазан Бајрам, еден од двата најголеми исламски празници

Денеска започнува прославата на Рамазанскиот бајрам кој ги означува првите три дена во месецот шевал. Рамазан е едeн од посебниte месеци во исламот. Една од петте основни...

Наш човек меѓу најдобрите светски кувари

Францускиот магазин „Le Chef “ ја објави својата листа на 100 најдобри кувари на светот која што предизвика многу реакции во светот на кулинарството...

Васко Ефтов: Шекеринска е во трка за претседател на РМ

Новинарот Васко Ефтов предвидува дека министерката за одбрана Радмила Шеќериннска ќе биде кандидат за претседател на Македонија од редовите на СДСМ на наредните избори...

Кој го урива договорот со Бугарија, сме биле „два дела од едно цело“

Неколку дена по пријателската посета на македонскиот премиер Заев на Софија и позитивните пораки од бугарската влада започнаа нови провокации кон Македонија. Откако бугарското ВМРО...

Последни вести

Извршител од Тетово во еден ден наплатил 50 милиони денари од Агенцијата за млади...

Агенцијата за млади и спорт за еден ден му исплатила 50 милиони денари на сметката на извршителот Дашмир Саити од Тетово....

Статус на денот

Од објавите на познатиот охридски мрчатор Иљче Затаракоски

Без импровизации: Алтернатива бара одложување на стартот на школската година

Партијата Алтернатива оценува дека училиштата и наставниот процес ги чека нов неуспех и го повика министерот за образование и наука да...

За неносење маска, 890 казнети

„Во текот на изминатото деноноќие на територијата на земјава по однос на мерката за неносење лична заштита на лице регистрирани...