Ги признава ли СДСМ добрите проекти на ВМРО – ДПМНЕ

Еден од најголемите противници на Груевски и ВМРО - ДПМНЕ екс министерот за надворешни работи и МВР во влади на СДСМ и кандидат на...

Беса со стратегија за демолирање на ДУИ на наредните избори

Без разлика дали ќе влезе во владата или ќе остане во опозиција партијата Беса има одлична позиција во моментов, тврдат нејзини членови за expres.mk Партијата...

Судир меѓу Струмица каде владее СДСМ и УХРМ каде што директорува ГРОМ

Општината Струмица вчера реагираше на објава од Управата за хидрометеоролошко работи на фејсбук која според општината е тенденциозна и има политичка заднина. Општината истакна...

Матурантите го започнаа последниот средношколски испит

Со испитот по мајчин јазик и литература денеска започна полагање на државна матура во средните училишта низ Македонија. На државно ниво матура денеска полагаа...

Студија: Студентите се борат со корупција, а не си ги знаат правата

Дури 54% од испитаниците студенти сметаат дека корупцијата е широко распространета во високото образование а  70% од испитаниците не знаат дека постои закон за Заштита на...

Заев ветува Македонија без реваншизам и злото на ВМРО – ДПМНЕ, Бранко во прв...

Солидарно општество, подобар живот, одговорност, крај на поделбите вети претседателот на СДСМ Зоран Заев во обраќањето на 22 партиски конгрес кој денеска се одржува...

Се уште се преговара, нема влада до понеделник

Мандатарот за формирање нова влада на Република Македонија Зоран Заев денеска разговара со идните коалициски партнери. Со нив преговара за активно улество, или како...

Бечев: Груевски се плаши од затвор, кризата не е руско масло

Бугарскиот аналитичар Диммитар Бечев кој што е одличен познавач на состојбите во Македонија тврди дека кризата во земјата нема меѓуетнички корени и дека Русија...

The Duran: ДУИ и Беса во конфликт за сметка на САД и Турција

Втората блокада при формирањето на владата на Зоран Заев во Македонија ќе биде причинета од судирот меѓу албанските партии кои што се длабоко конфронтирани...

Нова провокација од Талат Џафери: „Република Илирида“ влезе во собранието

Припадници на вонуставната организација „Република Илирида“ која што не ја признава македонската унитарност и устав вчера имале средба со претседателот на македонското собрание Талат...

Последни вести

Каракачанов: Ќе испратам полк да ги урне спомениците во Скопје…

Министерот за одбрана на Бугарија во интервју за Дарик радио, го повтори ставот дека Македонија мора да се придржува до договорот...

Владата донесе одлука: Се’ под клуч на еден час пред полноќ

Сите економски субјекти ќе затвораат во 23 часот, одлучи Владата на денешната седница на која беа прифатени предлозите на Комисијата за зааразни...

Влада: Да се разреши Лидија Димова

Владата на денешната седница го прифати предлогот на вицепремиерот Љупчо Николовски задолжен за борба против корупција за разрешување...

Со автомобил влетал во куќа и загинал

Тешка сообраќајна несреќа се случи синоќа во Нова Градишка, Хрватска во која загина возач кој со автомобил влета во куќа, го...