Македонија со поддршка за Грузија во спорот со Русија

Делегацијата на Македонија искажала поддршка на Грузија во конфликтот со Русија во врска со државниот суверенитет и територијален интегритет кој што беше нарушен со...

Tрамп не знае што да прави со Балканот, а ЕУ нема „моркови за реформи“

Новата администрација во Вашингтон сеуште не ја формулирала својата политика кон Западниот Балкан а ЕУ нема „моркови“ со кои што може да ги поттикне...

Функционерите на ДУИ и ДПА без притвор, се чека одлука за ВМРО – ДПМНЕ

Двајцата високи функционери на ДУИ кои што беа обвинети од специјалното јавно обвинителство Ејуп Алими и Исмет Гури ќе се бранат од слобода, одлучи...

Кинески и фински дистрибутери купуваат македонска филмска ко-продукција

Филмската компанија ЈЛЕ и кинеската Хуалу ги купиле правата за емитување на филмот „Хармс“ снимен во чест на советскиот писатели поет Даниел Јувачев познат...

Танос Веремис: Како на грчките Македонци да им објасниме дека има и други Македонци

Танос Веремис е професор по политичка историја на Универзитетот во Атина, оддел за европски и меѓународни студии и основач на Грчката фондација за европска...

Се тресеше судот, се одземаа пасоши

Кривичниот суд вечерва не одредил мерка притвор за ниту еден од осомничените кои што вчера  СЈО ги обвини за тешки кривични дела а за...

Без „Вмровци“ на сликите од прославата во американската амбасада (фото галерија)

На фотографиите од прославата по повод националниот празник на САД 4 јули објавени на социјалните мрежи од страна на амбасадата во Скопје нема ниту...

Манчевски без сопствен дом, Шеќеринска има вредна слика а Анѓушев вила на Халкидики

Новата левичарска влада може да се пофали со вистински богаташи од светски размери но и со министри кои што немаат свој дом туку живеат...

СЈО удрило по најрадикалниот борец за „Тиранската платформа“, највлијателен член на ДУИ во Карадак

За неколку часа македонската јавност треба да дознае дали меѓу тие што е добијат притвор по обвиненијата од СЈО ќе биде и еден од...

И Хјуман Рајтс Воч го обвини Белград за протерување на бегалци во Македонија

По локалните српски невладини организации и глобалната Хјуман Рајтс Воч ја обвини српската влада дека насилно ги протерува бегалците од српска на македонска територија. Во...

Последни вести

Алијанса-Алтернатива: Бучковски е назначен за шеф на Бујар Османи за да го дискредитира

Коалицијата Алијанса -Алтернатива смета дека дискредитацијата на албанските функционери е веќе добро позната појава во земјата, а дека со назначувањето на...

Заев: Ќе ги корегираме учебниците по историја

Премиерот откри дека на денешната средба на Комисијата за историски прашања бил постигнат напредок, а разговорите се водат во пријатна и...

Османи: Ако во историската Комисија до утре се доближат ставовите за Гоце…

Министерот за надворешни работи, смета дека ќе биде вратена довербата во Договорот за добрососедство со Бугарија доколку денеска и утре на...

Почина Благоја Стефановски – Баге

Во 67-ма година од животот денеска почина Благоја Стефановски – Баге, една од најпознатите личности на македонската култура.