Ќе има ли нова „метла“: Седница на ЦО на СДСМ во Охрид

Седница на Централниот одбор на владејачката СДСМ, ќе заседава денеска во 16 часот во Охрид, на која се очекува да се расправа...

76 години од масакрот во селото Ваташа

На 16 јуни 1943 година,  бугарскиот окупатор стрелаше 12 младинци од селото Ваташа, од кои најмладиот беше дете на 15.годишна возраст.

Зеколи: Груевски не е заминат, привремено е отсутен !

Политичкиот аналитичар и екс-амбасадор,  Арсим Зеколи, на Твитер анализира како стојат работите по тврдењето на премиерот Зоран Заев за германски ФАЦ дека...

Не можел Гоце да биде Бугарин и да се бори за независна Македонија (ФОТО)

Во 1923 година Тодор Александров му пишува писмо на еден од македонските револуционери кои се грижеле за посмртните останки на Гоце Делчев. Само ова писмо...

Академик Катица Ќулафкова: Од великани до велепредавници

Академик Катица Ќулафкова го анализира зборот велик кој за арно или лошо се употребува со векови во македонскиот јазик и историја. " Од великодушни луѓе...

Ганка Цветанова до Заев: Те молам, те преколнувам…

Ексминистерката за култура Ганка Цветанова го моли премиерот Заев повеќе да не зборува на англиски јазик. Користејќи англиски фрази со македонска транскриоција Цветанова упатува молба...

Косовски експерт: Можна федерализација на Македонија ако продолжи кон ЕУ без Албанија

Абит Хоџа, висок косовски безбедносен истражувач од универзитетот во Агдер, Норвешка, предупреди за можните последици од раздвојувањето на Македонија од Албанија на...

Котлар: Делчев е македонска историска личност и не може да се пазарите за него!

Историчарката Наташа Котлар реагира на дебатата за Гоце Делчев наметната од бугарска страна, од која има и повици за вето за Македонија...

Јоци за ставовите на Георгиевски за Делчев: Муабет како во кафеана пред затворање

Новинарката Јорданка Ивановска-Јоци реплицира на барањето факти од некогашниот премиер Љупчо Георгиевски за „учителот во бугарско училиште во Република Македонија“ Гоце Делчев.

Гоце беше Македонец, вели внуката на Делчев (ВИДЕО)

Катерина Трајкова Нурџиева, внука на Гоце Делчев вели дека нејзиниот дедо бил Македонец и дека ќе се преврти во гробот ако дознае дека...

Последни вести

Обезбедувањето се повлече, ѕвездата од Кутлеш издржа во Струмица (ВИДЕО)

Обезбедувањето на ракометниот меч Македонија - Грција не успеа да го одземе знамето со ѕвездата од Кутлеш (Вергина) кое за време на интонирањето на...

Героски до власта: Мрш таму лицемери едни – нема да ме замолчите

Новинарот Бранко Героски вели дека од весникот Слободен Печат се повлекол под силен притисок но дека и покрај тоа што самиот ја проголтал горчината...

Кисела Вода на нозе против Центарот за зависници (ВИДЕО)

Жителите на Кисела Вода, попладнево одново протестираа откако се уште не е најдена локација каде ќе биде преселен Центарот за зависници....

Рама се разбрал со Пендаровски

По изјавата Стево Пендаровски дека укинување на границата меѓу Албанија и Косово може да предизвика тензии во регионот, што предивикаа реалкции на...