Позајмените вратоврски на Заев и Димитров на лидерската средба (ФОТО)

Анализата на пораките од лидерската средба што ја направи expres.mk во делот на вокабуларот и општите пораки покажа и една друга невообичаена ситуација поврзана...

Тунтев 16 минути го фалеше Заев, 10 години чекал премиер како него!

Шефот на пратеничката група на Социјалдемократски сојуз на Македонија, Томислав Тунтев, постави нов рекорд од собраниската говорница - цели 16 минути го фалеше својот...

Најчевска лом го направи Владо Поповски

За денешната расправа за уставните амандмани што тѕреба да се одржи во просториите на Владата, била поканета и професорката Мирјана Најчевска но таа, како...

Шефот на Бугарска академија на науките: Во Македонија има над 1 милион бугари

Во пресрет на почетокот на функционирањето на мешовитата бугарско - македонска комисија за историските спорни прашања, претседателот на Бугарската академија на науките и практиките...

Поранешниот премиер Груевски осуден на две години затвор

Паднаа пресудите во случајто Тенк на СЈО. Според претседателот на судскиот совет Добрила Кацарска советот со гласање одлучил Никола Груевски за кривичното дело примање...

Цуцуловски: А да го вградиме Уставот во Преспанскиот…

Професорот Љубомир Цуцуловски предлага наместо Преспанскиот договор да биде вграден во Уставот, Уставот да биде вграден во Договорот. „Ефектот ќе биде двоен – ем Уставот...

„Егеј ерлајнс“ ќе лета од Атина до Скопје

Грчки авуиопревозник најави враќање на македонските аеродроми. Најголемиот грчки оператор „Егеј ерлајнс“ следниот јуни ќе воспостави летови меѓу Атина и Скопје продолжувајќи ги услугите помеѓу...

Димитров и Коѕијас одат во Брисел – дали со „северна“ ќе го решат името!?

Откако шефовите на дипломатиите на Македонија и Грција, не успеаја да се договорат во Њујорк, разговорите за разликата околу името ќе ги продолжат во...

Меркел во јануари во Атина за поддршка на Преспански договор

Германската канцеларка Ангела Меркел се очекува на 10 јануари да допатува во дводневна посета на Атина, а високо во агендата ќе биде...

Шилегов за 2,5 проценти му бега на Коце во трката за Скопје

Кадидатот на СДСМ, Петре Шилегов има рејтинг од 37,1 отсто, додека кандидатот на ВМРО-ДПМНЕ, Коце Трајановски од 34,6 отсто, покажува најновата анкета на телевизија...

Последни вести

Во ЕУ поделба меѓу членки на НАТО и екс Варшавскиот пакт за Македонија

Само една земја која не била членка на Варшавскиот пакт била за почеток на преговори за Македонија и Албанија вчера во Брисел. Освен Италија сите...

Вишниевски за одлуката на ЕУ: Проширувањето какво што го знаевме е мртво

Полскиот диполомат и експерт за Југоисточна Европа Јарек Вишниевски вели дека по денешната одлука на ЕУ, Македонија и Албанија да чекаат до октомври за...

Одвраќаат Македонци од бар на Халкидики со лозинка за Ви-Фи „Македонија е грчка“!

Сопственик на бар на плажа на Халкидики докажа дека само небото му е лимит во креативноста како да ги одврати гостите од...

Сиљановска: Во април се знаеше дека нема датум за ЕУ

Професорката Сиљановска не е изненадена што денеска Македонија доби одложување на датумот за преговори најмалку до октомври. "Во април оваа година изјавив: „..не верувам ниту...