„Македонска лига“: Заев против злоупотребата на грчките историски фигури и имиња во Македонија

Меѓународната група за лобирање која што е фокусирана на прашањето за името Македонија, антихеленизмот и политичката ситуација во „ФИРОМ“  со свое гледање на изјавите...

Хан најавува 13,5 милијарди евра за Западен Балкан до 2020

    Како дел од таканаречената „Агенда за поврзување„ на западниот Балкан Европската Унија очекува до 2020 година во регионот да бидат инвестирани до 13,5 милијарди...

Заев да не кажува приказни за мали деца, бара опозицијата

Најголемата опозициска партија ВМРО - ДПМНЕ не чека 100 дена за да ги нападне политиките на владата. Во денешното соопштение бара премиерот веднаш да...

Петиција: Катица се враќа во Гевгелија, Фатиме за нов обвинител

По стотина потписи од граѓани секој час од објавувањето се ставаат на петицијата:  „За правда во Македонија. Граѓанска петиција за предлог на Јавен Обвинител на...

Анализа: Какви политики ќе води новата влада

Премиерот Зоран Заев на двочасовно новинарско соочување на македонската телевизија со претставници на уште девет други телевизии најави какви политики ќе води новата влада....

Грчка фирма казнета за корупција во Македонија

Грчкото јавно обвинителство за корупција ја казни градежната компанија „Актор“ која е дел од холдингот „Боболас“ за перење пари и измама во висина од...

Жерновски-Коце, дерби на локалните избори

Андреј Жерновски денеска соопшти дека размислува да се впушти во трка за градоначалничкото место во Скопје. Тој вели дека сигурно оди и тоа со...

Ацо Станковски: Фрчковски има две брилијантни идеи, легализација на проституција и лесни дроги

Уметникот Ацо Станковски кој беше гостин на емисијата „Само вистина“ на Канал 5 телевизија денеска го пофали професорот Љубомир Фрчковски за неговите идеи според...

Груевски до Хан: И од опозиција ќе работиме за влез во НАТО и ЕУ

ВМРО-ДПМНЕ и како опозиција силно ќе работи Македонија да добие преговори со Европската унија и членство во НАТО. Оваа порака од Брисел денеска ја...

Прибе се враќа на местото на препораките

Европската унија е подготвена да работи заедно и да ја поддржи новата влада во нејзините реформски напори а еврокомесарот за проширување Јоханес Хан повторно...

Последни вести

Ковачки за Заев и „Монструм“: Да злоупотребиш трагедија за партиска цел, треба да си...

Драган Ковачки, полковник на Армијата на Република Македонија и член на Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ, реагира за изнесеното пред Судот од обвинителката...

Менче Точи за вакцините, аматерите и шлаканицата од Брнабиќ

„Пандемијата трае цела година, исто толку време чекаме и на вакцини. Како можеше да не ја прилагодат законската регулатива, да порачуваат...

Златко Марин најави напуштање на општина Аеродром

„Мала“ грешка се поткрадна во презентацијата на платформата „Аеродром – прва општина со европско знаменце“ на која беше прикажан пригоден...

Почина Бранка Станковска

Легендарната радио и тв спикерка и водителка, Бранка Станковска почина денеска во Скопје, во 90-та година од животот. Целиот...