Прв пат го славевме Илинден пред точно еден век

Првата официјална прослава на Илинденското востание била организирана во Крушево 1918 година, на крајот од првата светска војна и по повод 15-годишнината од Востанието. Во...

Косово, Македонија и Албанија заеднички ќе слават културни настани!?

Заеднички културен календар на важни настани кои заеднички би се славеле во иднина во Македонија, Косово и Албанија, бил предложен како идеја на вчерашната...

Македонија ги слави двата Илиндена

Во Македонија денеска се прославува државниот празник Илинден -  115 години од почетокот на Илинденското востание и 74 години од Првото заседание на АСНОМ. Претседателот...

Амбасада на Русија: Илинден е израз на непокорот на Македонците!

Амбасада на Руска Федерација во Република Македонија го честиташе големиот македонски празник Илинден на самиот почеток на 2 август (веднаш по полноќ), кога пред...

Во Сенатот на САД поднесена резолуција за поддршка на Преспански договор

Сенаторите Крис Марфи од Конектикат и Рон Џонсон од Висконсин, членови на Комитетот за надворешни работи на Сенатот на САД, поднесоа резолуција за поддршка...

„Тие што избраа бојкот, признаа пораз“, твитна Стивенсон, па го парчосаа

Активистите на македонската дијаспора Бил Николов од Канада и Методија Колоски од САД не чекаа долго за да му одговорат на Дејвид Стивенсон за провокацијата...

Рекорден сообраќај на скопскиот аеродром, раст од 28 отсто во јуни

„Меѓународен аеродром Скопје“ регистрира 193.007 патници во јуни, што претставува раст од 27,9 проценти во однос на истиот месец минатата година. Во првата половина од...

„Млади за Македонија“ иницира „татковински референдум“

Непартиската организација „Млади за Македонија“ покренува иницијатива за собирање 150.000 потписи за распишување „татковински референдум“, како одговор на плебисцитот закажан за 30 септември, за...

Италија не екстрадира Албанец во Македонија поради „ризик од нехуман третман“

Апелацискиот суд во Бари го одби македонското барање за екстрадиција на 58-годишен Албанец, кој Судот во Скопје го товари како дел од организирана трговија...

Ерол Ризаов: Ќе беше полесно да немаше референдум…

„Ќе беше многу полесно ако немаше референдум и ако една генерација одговорни и храбри политичари, предводени од премиерите Зоран Заев и Алексис Ципрас, со...

Последни вести

Фрчковски веќе нема храброст да ги именува тие што ги навредува

Само 24 часа откако доби лекција по право, правна практика и историја на уставно право професорот Фрчкоски се обиде да се извади за дебаклот...

Македонските ракометари од ѕвездите до калта против Шпанија

Сè што со стил изградија во првото полувреме, кога се надигруваа со европскиот првак, македонските ракометари го уништија уште во почетокот од...

Ципрас доби 151 глас – грчката влада преживеа

Владата на премиерот Алексис Ципрас преживеа откако за доверба на владата вечерва гласаа 151 пратеник по дводневната расправа...

Македонија се надигрува со европскиот ракометен првак!

Македонските ракометари можат деа жалат што наместо водство, па дури и од неколку гола разлика, со минимална негатива од 13:12 го завршија...