Ахмети контра Заев за популарноста меѓу Албанците (ВИДЕО)

Лидерот на ДУИ ја коментира изјавата на Зоран Заев пред неколку дена на гостувањето во #ClickPlus на ТВ21 кога истакна дека тој...

Италија не екстрадира Албанец во Македонија поради „ризик од нехуман третман“

Апелацискиот суд во Бари го одби македонското барање за екстрадиција на 58-годишен Албанец, кој Судот во Скопје го товари како дел од организирана трговија...

Дали додека Русковска одмара, се брише некој компјутер, телефон, се влијае на сведоци!?

Од опозициската ВМРО-ДПМНЕ сметаат дека за расчистување на аферата „Рекет“ Обвинителството треба да ја испита работата на организацијата „Меѓународен сојуз“ на Бојан Јовановски –...

Лидерот на УМС на ВМРО-ДПМНЕ поднесе оставка – не знае кој е вистинскиот пат

Претседателот на Унијата на млади сили на ВМРО-ДПМНЕ, Лука Кржаловски, поднесе неотповиклива оставка од функцијата и во своето образложување на Фејсбук статус, вели дека „во...

Признавање на МПЦ – преку Цариград, вели владиката Петар

„Се додека Цариградската патријаршија, или цариградскиот Патријарх не потпише томус за признавање на автокефалност, не би можело да биде прифатено признавањето афтокефалност на која било...

Албанка од Македонија доби 18 години затвор во Швајцарија за обид за убиство

Арда Б., 35-годишна Албанка од Македонија, е осудена на 18 години затвор во Швајцарија за обид за убиство на 14-годишно момче, за...

Бараат да се укине празникот 23 Октомври

Денешното празнување на 23 Октомври – Денот на револуционерната борба да биде последно, предлага Либерална партија. Денес, доживувајќи ја атмосферата која владее во земјата, предлагаме...

Шилегов и Зекири со тешки навреди за претседателот Иванов

Скопскиот градоначалник Петре Шилегов и потпретседателот на СДСМ и пратеник Мухамед Зекири му се нафрлија на „Фејсбук“ на претседателот Ѓорге Иванов, не бирајќи зборови...

Ирена Ристиќ: Да собереме 200 евра за казната на Најчевска

Актерката Ирена Ристиќ, вчера на Фејсбук иницираше акција за собирање 200 евра за професорката Мирјана Најчевска, која објави дека е казнета...

Русија не се откажува, до влијание во Македонија преку Солунското пристаниште

Меѓу новите газди на солунското пристаниште кои што ќе градат логистички центри во Македонија е Иван Савидис, сопственик на „Савидис груп“ кој што е...

Последни вести

Новата власт да отвори министерство за дијаспора, бара македонска активистка од Франција

Сузана Сурловски-Ѓеоргиевска, претседателка на Асоцијацијата „Блаже Конески“ од Париз, од власта што ќе се формира во Македонија по претстојните парламентарни избори бара...

Осум починаа, 163 нови случаи на коронавирус

Во последните 24 часа регистрирани се 163 нови случаи на ковид-19 од 1.794 тестирања. Најмногу новозасразени - 87 и натаму...

Курц: Не патувајте во Бугарија, Романија и Молдавија – увезувате вирус

Австрија воведе ограничувања за пристигнувањата од Бугарија, Романија и Молдавија, поради влошување на состојбата со коронавирус во овие три земји, соопшти...

Силјановска: Постои некој ред како се прави влада

Професорката Гордана Силјановска Давкова, носител на листа на листа на ВМРО-ДПМНЕ во Првата ИЕ, уште еднаш потсетува на кој начин се доаѓа...