Бензините за 0,5 и за 1 денар поскапи, дизелот за 1,5

Регулаторната комисија за енергетика ги корегираше цените на бензините и на дизелот. Од полноќ, цената на еуросупер БС-98 се зголемува за...

Италијанската АНСА го објави писмото на 76 македонски и светски интелектуалци

Италијанската државна новинска агенција АНСА го објави писмото што предходно одби да го објави британскиот весник Гардијан. Предходно Гардијан објави писмо на четириесетина европски и...

ПЦЕР на Самка Ибраимоски: Криминалецот Амди Бајрам во Владата е апсурд

Самка Ибраимоски и неговата Партија за целосна еманципација на Ромите (ПЦЕР) не се согласуваат со „апсурдната одлука“ на премиерот Зоран Заев да ја прошири...

Влегува ли во раскол партијата на Македонците во Грција за договорот ?

Суштинска и напната дебата за договорот меѓу Македонија и Грција се водела на последната средба на колективното раководство на партијата на Македонците во Грција. И...

Добивме Скендербег на државна поштенска марка

Двојазична поштенска марка со ликот на Скендер бег денеска беше промовирана во Собранието иако Законот за јазици, се уште не е стапен на сила. Претседателот...

Летно чистење во ВМРО – ДПМНЕ, неколку влијателни членови веќе не се во ИК

Пратеникот Антонио Милошоски на социјалната мрежа Фејсбук ги објави имињата на новите членови на Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ. Меѓу нив нема некои моќни партиски...

Македонија со најнасилно воспитување во регионот и пошироко

Насилството во детската возраст, создава можност да се развијат во личности со различни проблеми, а Македонија е земја во која има највисока стапка на воспитување...

Ќулавкова: Албанците треба да го знаат и македонскиот јазик

Aкадемик Катица Ќулавкова, реагира на различните толкувања на она што е право да се зборува на мајчин јазик, што е „службен јазик ,...

Катица Јанева по стапките на Амди Бајрам, оценката за СЈО е 110

Шефицата на СЈО Катица Јанева во стилот на Амди Бајрам кој своевремено зборуваше за победа во Шутка од 102,3 %, ја уверува јавноста дека...

Општина Аеродром постави „штедливи“ светилки – една чини 350 евра

Во ера кога штедливите светилки стануваат светски тренд, Општина Аеродром се пофали дека поставила ново осветлување, а една...

Последни вести

Обезбедувањето се повлече, ѕвездата од Кутлеш издржа во Струмица (ВИДЕО)

Обезбедувањето на ракометниот меч Македонија - Грција не успеа да го одземе знамето со ѕвездата од Кутлеш (Вергина) кое за време на интонирањето на...

Героски до власта: Мрш таму лицемери едни – нема да ме замолчите

Новинарот Бранко Героски вели дека од весникот Слободен Печат се повлекол под силен притисок но дека и покрај тоа што самиот ја проголтал горчината...

Кисела Вода на нозе против Центарот за зависници (ВИДЕО)

Жителите на Кисела Вода, попладнево одново протестираа откако се уште не е најдена локација каде ќе биде преселен Центарот за зависници....

Рама се разбрал со Пендаровски

По изјавата Стево Пендаровски дека укинување на границата меѓу Албанија и Косово може да предизвика тензии во регионот, што предивикаа реалкции на...