Заев се закани: Усеини ќе одговара

Советникот на Општина Охрид, Нефи Усеини ќе одговара доколку извршил физички напад, вели премиерот Зоран Заев по вчерашниот инцидент откако Усеини го...

Како ЕУ дава преговори за членство и како ја „реши“ ФИРОМ/Северна Македонија

Извршната директорка на Центарот за истражување и креирање политики, Марија Ристеска, објаснува што доби вчера Македонија во Брисел. Таа смета дека е погрешно да се...

Вранишковски навива за смена на поглаварот на БПЦ

Аферата со МПЦ - причина за смена на бугарскиот Патријарх Неофит, пишува профилот Соборно Православие зад кој стојат луѓе блиски на ПОА на Јован...

Шеќеринска сугерира психолошка анализа на “ликовите” на ВМРО-ДПМНЕ

Вицепремиерката Шеќеринска смета дека опозицијата блефира кога бара предвремени избори. Министерката за одбрана одговарајќи на прашањето дали ќе биде прифатено барањето на ВМРО-ДПННЕ за итни...

Советникот на Адеми до критичарите на министерот: Лајте под туѓ прозор

Специјалниот советник на министерот за култура Адеми упати нова порака до критичарите на министерот. Висар Вишка својата нова порака ја завршува со навредливиот...

Кој е Македонецот Миле, доброчинител од Солун што го фалат туристите од регионот

Миле Стефановски од Солун е најдобриот амбасадор на Македонија и на Македонците во Грција со добрите дела направени за многу туристи од...

Заев и ЕУ со спротивни позиции за Охридскиот договор

Премиерот Заев и Европската Унија имаат дијаметрално спротивни позиции за статусот на Охридскиот рамковен договор со кој што пред 16 години заврши конфликтот меѓу...

Грчев: Послушајте, патриоти!

Во денешната колумна за „Плусинфо“, професор Мирослав Грчев вели дека со нашата, според него, „докажана долност“ и непропорционалната огромност на нашиот партнер во преговорите,...

Не издржа ни 24 часа

„ Они картонче ставиле, јазк! Што ќе рече сеа комисијата што го надгледува спроведувањето на договорот? #МршНеспособниЕдни ни табла не знаете да...

„Уа, шнајдери!“- културата не може да е монтирана, сечена и лепена

Оромна ножица на која пишува „Уа, шнајдери“,  поставена на почетокот на „Партизанска“ е дел од герила акцијата како симболен протест против скандалозната...

Последни вести

Пресинг.Тв: Идната недела нови снимки за „Рекет“!?

Многу е веројатно наредната недела, новинарот на „Ла Верита“ Ларис Гејсер да овјави нови материјали кои би ја докажале поврзаноста на високи...

Гаисер најавува нови снимки: Кои се Зеки, Фики и Доки?

Порталот прессингтв.мк најавува нови бомби во скандал поврзан со медицински бизнис во кои главни ликови се извесни политичари кои expres.mk ги именува како: Зеки,...

Шекеринска честита 27. роденден на „Армија на Република Северна Македонија“

Иако „Република Северна Македонија“ официјално постои од 12 февруари 2019 година, потпретседателката на Владата и министерка за одбрана Радмила Шекеринска денеска од...

Димитров: Не сум се сликал со Боки 13, изгледа сум имал пречувство што пропуштам

И Шефот на македонската дипломатија, Никола Димитров, денеска се огласи во врска со аферата „Рекет“ со апел случајот што побрзо да се...