Ферид Мухиќ контра Хан и Борисов за нападите врз Иванов (ВИДЕО)

Најстариот пратеник во Собранието Ферид Мухиќ побара странците да не удираат по достоинството на Македонија. Сакам сосема кратко да изразам еден вид протест во одбрана...

Австралија најавила: Заедница на Северна Македонија, јазикот славомакедонски

Македонците во Австралија реагираат на најавите на владата на оваа земја согласно договорот со Грција македонската заедница да се нарекува Заедница на Северна Македонија...

Започна притисокот врз претседателот Иванов, Борисов солидарен со Заев

Започна очекуваниот странски притисок врз претседателот Иванов, кој што тој вчера го најави одбивајќи го договорот со Грција. Бугарскиот премиер Бојко Борисов денеска во Софија...

Одборојани деновите на плоштадот во Виница?

Во членот 8 од договорот постигнат меѓу премиерите Зоран Заев и Алексис Ципрас,  со кој се дефинира „судбината“ на спомениците, во параграфот 3 точно...

Кофи од „Херитиџ“: Нека не слават прерано, спорот за името не е решен

Лук Кофи, политички советник и експерт за Европа од конзервативниот американски тинк-тенк „Херитиџ“, преку серија од 14 пораки на „Твитер“ го изнесе своето мислење...

Кој го излажал Ахмети за потписот на договорот со Грција?

Лидерот на Демократската унија за интеграција Али Ахмети, во вечерашното интервју за приштинската телевизија Т7, најави дека договорот меѓу Атина и Скопје ќе биде...

Ципрас: Не признаваме македонска нација, никогаш нема да ги нарекуваме Македонци

Грчкиот премиер Алексис Ципрас му создаде нови неприлики на својот македонски колега Зоран Заев за време на неговиот настап на државната грчка телевизија ЕРТ...

И покрај договорот, одлука за преговори со ЕУ во втората половина од 2019 година?!

Оптимизмот за еспресно откочување на евроинтеграцијата на Македонија што го ширеше вчера Зоран Заев по договорот со Алексис Ципрас не го делат во влијателниот...

Како зборуваше Ратка Димитрова во 1993 година

„Почитувани пратеници, сега во минута до 12 ни останува да констатираме дека со прифаќањето на овие услови за прием се отвора процес на државна...

„Македонија, Македонија“ и „Едно име имаме“ ечи пред Собрание

Илјадници граѓани одговорија на повикот од патриотски здруженија и од навивачки групи, порачувајќи ѝ на власта од пред македонското Собрание дека не го прифаќаат...

Последни вести

Александар Ѓерасимовски, момчето несреќно родено како Македонец

Кристијан Јандриоски ја раскажува тажната приказна за Александар Ѓерасимовски кој како и илјадници негови колеги не може да се вработи затоа што некој партиски...

Се јави првиот член на Владата што призна дека сака да биде претседател

Актуелниот шеф на македонската дипломатија е првиот министер што директно призна дека му годи да го спомнуваат за претседател и индиректно најави дека ќе...

Македонски уметнички ракотворби во центарот на светот – Тајм Сквер

Презентација на мариовски невестински фустани која ги промовира културните вредности на Македонија беше дел од атмосферата на познатиот Тајм Сквер во Њујорк Сити. Видео панелот...

,,Ова е двојазична земја, мора да знаеш Албански” (Твит на денот)

Профилот @Crnokosa123 на Твитер која важи за умерена и граѓански ориентирана без изливи на национализам e разочарана од однесувањето на граѓанин по стапување во...