Утре лидерска средба за името

Премиерот Зоран Заев најави дека утре ќе се одржи лидерска средба на која ќе се разгледатекот на разговорите за разликите околу името со соседна...

Бучковски: Борисов лавовски се бореше за Македонија

Западниот Балкан е на раскрсницата - или ќе не биде или нема да не има, изјави за ТВ Блумберг Бугарија, пооранешниот македонски премиер Владо...

Захариева за Илинденска Македонија: Препознаваат дека имаме заедничка историја (ВИДЕО)

„Илинденска Македонија на мене ми звучи дека тие препознаваат оти имаме заедничка историја и заедничко минато, бидејќи ова е многу важен дел од бугарската...

Грујевски и Бошковски остануваат во Грција

Врховниот суд на Грција го одби барањето за екстрадиција на бегалците Горан Грујевски и Никола Бошковски. Двајцата остануваат во Грција и во меѓувреме ќе бидат...

Еден милениум Охридска архиепископија, сите се поканети (ВИДЕО)

Остана уште малку време до најголемиот настан со кој се гордее целиот православен народ и цела Македонија - илјада години од основањето на Охридска...

Исчистете го вашиот електронски отпад без да излезете од дома и заработете

“ИСЧИСТЕТЕ ГИ ВАШИТЕ ДОМОВИ ОД СТАРИ И НЕИСПРАВНИ АПАРАТИ!”, е мотото на акцијата со која граѓаните на главниот град можат да ги решат проблемите...

Колоски од ОМД за „јазикот на БЈРМ“: Чиста дискриминација од ЕУ

Методија Колоски, претседател на Обединета македонска дијаспора (ОМД), остро реагира за формулацијата „јазик на поранешната југословенска Република Македонија“ во понудените јазици од Западен Балкан...

Росоклија: Како народ, како Македонци, на сите им служиме за потсмев

Македонскиот професор од престижниот Универзитет „Колумбија“ во Њујорк, Горазд Росоклија, резигнирано ги коментира последните случувања во и околу татковината, со акцент на актуелниот миг...

„Република Илинденска Македонија“ е опцијата што ја спомна Заев?!

Откако македонскиот премиер Зоран Заев денеска во Софија спомна опција за името што била прифатлива и за Грција, почна да кружи досега непромовираниот предлог...

Продолжува садизмот на Саше Ивановски, близок на владиниот Пи-Ар

Откако вчера обвини охридски новинар дека ги изнајмувал двете ќерки во хотели на албански и холандски туристи и објави нивни фотографии, сопственикот и...

Последни вести

Османи: СДСМ има договор за заеднички претседател со ДУИ! (ВИДЕО)

Вицепремиерот Бујар Османи очекува  СДСМ да си стои на договреното и на претседателските избори да излезат со консензуален кандидат за претседател на државата....

Фирма на Мијалков добила тендер од над 100.000 евра

„Агенцијата за обезбедување Секјурити Груп Сервисис, која се поврзува со поранешниот шеф на тајната полиција за време на владеењето на ВМРО-ДПМНЕ Сашо...

Ристова-Астеруд до Фрчкоски: Жално е од „уставотворец“ да се трансформирате во „уставоубиец“

И професорката Каролина Астеруд Ристова реагира на правното толкување на професорот Фрчкоски за објавувањето на Законот за јазици и уставните амандмани без потпис од...

Средба Чавушоглу-Димитров: Турција признава име Македонија

Турција сака да ја види Македонија како 30 членска во НАТО без никакво одлагање, изјавил шефот на турската дипломатија Мевлет Чавушоглу, на...